Zygmunto Baumano netektis

Sausio 9 dieną mirė garsus lenkų sociologas, filosofas, eseistas ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) garbės daktaras profesorius Zygmuntas Baumanas.

Zygmuntas Baumanas gimė 1925 metais Poznanėje. Varšuvos socialinių mokslų akademijoje studijavo sociologiją ir filosofiją, o vėliau jame dirbo. 1959 metais jis išleido pirmąją savo knygą. Nuo 1968 m. dirbo dėstytoju Tel Avive ir Haifoje, Izraelyje, o 1971 m. pradėjo dirbti Lidso universiteto (Jungtinė Karalystė) Sociologijos katedroje, kurią Z. Baumanas pats sukūrė bei kuriai daug metų vadovavo.

Išskirtiniu produktyvumu pasižyminčio mokslininko darbų temos – dabarties tapatybės trajektorijos, globalizacijos pasekmės žmogui, socialinė mintis ir viešoji erdvė. Jo vardas ypač nuskambėjo pasaulyje 1989-aisiais, pasirodžius knygai „Modernybė ir holokaustas“. Už šį leidinį Z. Baumanui suteikta Amalfio sociologijos ir socialinių mokslų srities premija.
Pastaraisiais metais profesorius itin daug dėmesio skyrė socialinių tinklų sociologinei analizei ir diskusijoms, kaip modernybė keičia kasdienybę. Savo išvystytoje likvidžios modernybės (angl.  liquid modernity) teorijoje Z. Baumanas pavadino dabartinį amžių tokiu, kuriame visi sutarimai yra laikini ir trumpalaikiai.

2007 m. profesoriui buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas. 2010 m. spalį prof. Z. Baumanas pirmą kartą apsilankė Lietuvoje ir Vytauto Didžiojo universitete – čia jis skaitė paskaitą tema „Natūrali blogio istorija“. Už trejų metų sociologijos klasikas darkart aplankė VDU ir su prof. L. Donskiu surengė viešą paskaitą „Moralinis jautrumas netikrumo amžiuje“. Vėliau, 2013 metais, Z. Baumanas vėl lankėsi VDU, kur vizito metu skaitė paskaitą tema: „Moralinis jautrumas netikrumo amžiuje: prof. Z. Baumano ir prof. L. Donskio dialogai“. Paskaita buvo VDU atkūrimo 25-mečiui skirto renginių ciklo „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ dalis.

2015 m. kartu su prof. Leonidu Donskiu išleistoje knygoje „Moral Blindness: the Loss of Sensitivity in Liquid Modernity“ prof. Z. Baumanas analizuoja moralinį jautrumą. Knygoje moralinio jautrumo lemtį mąstytojai nagrinėja pasitelkdami adiaforos sąvoką, kuri apibūdina šiandieninės visuomenės moralinį sąstingį. Pasaulyje, kuriame visi skuba gyventi ir yra susirūpinę naujausiomis technologijomis bei paskalomis, kyla grėsmė prarasti jautrumą kitam.

Praėjusį rudenį buvo suplanuotas Z. Baumano vizitas Vytauto Didžiojo universitete, kuris dėl pablogėjusios profesoriaus sveikatos būklės buvo atšauktas. Vienas iškiliausių pasaulio sociologų, VDU garbės daktaras planavo surengti paskaitą ir diskusiją tema: „Ar pakanka blogį išsklaidyti“ kartu su filosofu,  VDU profesoriumi Leonidu Donskiu. Deja, tą patį rudenį Lietuvą ir VDU sujaudino vieno iš labiausiai gerbiamų šalies mąstytojų prof. L. Donskio netektis.

Diskusijos metu vienas svarbiausių socialinių mąstytojų, postmodernizmo tyrinėtojų prof. Z. Baumanas kartu su prof. L. Donskiu planavo kalbėti apie naują blogio rūšį ir naują aplinką, kurioje blogis tapo įprastesnis ir kartu klastingesnis, grasinantis atimti iš žmonijos jos svajones, nepritarimo galias.