Mokslas
PSICHOLOGIJOS MOKSLO KLASTERIS: ASMENS PSICHOSOCIALINIS FUNKCIONAVIMAS IR PSICHOLOGINĖS JO GERINIMO GALIMYBĖS ORGANIZACIJOSE, UGDYMO IR SVEIKATOS INSTITUCIJOSE
Klasteryje vykdomi tyrimai yra paremti konkrečiomis psichologijos teorinėmis paradigmomis, keliami moksliniai klausimai, susiję su kol kas tyrimais neatsakytais klausimais sveikatos, organizacinės bei mokyklinės psichologijos srityse.
- Psichologinių ir elgesio veiksnių, prisidedančių prie ligos išsivystymo, sveikatos stiprinimo ir sergančiųjų reabilitacijos sėkmingumo, tyrimai.
- Subjektyvi gyvenimo kokybė ir gerovė: priežastingumo ir sąveikos su biopsichosocialiniais veiksniais analizė.
- Vaikų, paauglių ir suaugusiųjų tabako, alkoholio ir kitų priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo, savižudiško ir kito rizikingo elgesio psichologinių ir socialinių priežasčių bei pasekmių analizė ir prevencijos priemonių efektyvumo tyrimai.
- Įvairaus amžiaus asmenų psichosocialinės raidos, adaptacijos, mokymo (-si) proceso efektyvumo ir juos nulemiančių socialinių bei kognityvinių veiksnių analizė
- Žmogiškųjų išteklių valdymo psichologinė analizė bei ekonominės gerovės psichologinių prielaidų tyrimai.
Šių tyrimų rezultatai yra tiesiogiai pritaikomi praktiniame psichologo darbe įvairių tipų organizacijose, švietimo sistemoje, sveikatos apsaugos sistemoje, socialinių paslaugų sferoje.
Klasterio tyrimų tikslai yra analizuoti asmens psichosocialinio funkcionavimo raidą skirtingų psichologijos teorijų aspektais, kompleksiškai nagrinėti rizikos veiksnius ir elgesį, kurie daro įtaką asmens psichosocialinei adaptacijai organizacijose, ugdymo ir sveikatos institucijose.
- Mokslininkų grupės vadovas prof. dr. Aidas Perminas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos pirmininkė prof. dr. Laura Šeibokaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narė prof. dr. Auksė Endriulaitienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narė prof. dr. Liuda Šinkariova (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narė prof. dr. Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Asocijuotas emeritas, prof. habil. dr. Antanas Zigmantas Goštautas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- prof. dr. Liuda Šinkariova (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Loreta Gustainienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Albina Kepalaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Visvaldas Legkauskas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Rytis Pakrosnis (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Laura Šeibokaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Viktorija Čepukienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Aurelija Stelmokienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Justina Slavinskienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Rasa Markšaitytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Jurga Misiūnienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Loreta Zajančkauskaitė-Staskevičienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Gabija Jarašiūnaitė-Fedosejeva (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- doc. dr. Kristina Kovalčikienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- prof. dr. Loreta Bukšnytė-Marmienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Giedrė Genevičiūtė-Janonienė
- Monika Gritėnaitė, j.m.d.
- dr. Ugnė Paluckaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Laura Alčiauskaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Andrius Šmitas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Jovita Janavičiūtė-Pužauskė
- Tadas Vadvilavičius, j.m.d.
- Karina Kravčenko
- Modesta Morkevičiūtė, j.m.d.
- Kristina Kravčenko
- Erika Varnagirytė, j.m. d.
- Marija Aušraitė
- Lina Cirtautienė. Vadovų asmenybės bruožų, kultūrinės kompetencijos ir vadovavimo stiliaus svarba vadovavimo ir komandos efektyvumui tarptautinėse virtualiose informacinių technologijų komandose. VDU, 2021.
- Dovilė Valiūnė. Mokinių savigarbos, kontrolės lokuso ir subjektyviai suvokiamos socialinio palaikymo reikšmė pykčio valdymo intervencijų, grįstų kognityvine elgesio teorija, efektyvumui. VDU, 2021.
- Ugnė Paluckaitė. Neutralus ir probleminis paauglių savęs atskleidimas nuotraukomis socialiniuose tinkluose: psichosocialinių veiksnių svarba bei prototipo-pasirengimo modelio pritaikymas. VDU, 2021.
- Oksana Malinauskienė. 15-18 metų paauglių emocijų ir elgesio sunkumų raida: kitimas ir sąveika su suvokta tėvų elgesio ir psichologine kontrole ketverių metų laikotarpiu. VDU, 2020.
- Justina Slavinskienė. Rizikingai vairuoti motyvuojančių veiksnių ir asmenybės savybių sąsajos svarba paaiškinant vairuotojų, netekusių teisės vairuoti, rizikingą vairavimą. Kaunas: VDU, 2018.
- Raimonda Petrolienė. Motyvavimo pokalbio veiksmingumas stiprinant sergančiųjų išemine širdies liga motyvaciją keisti sveikatai nepalankų elgesį reabilitacijos laikotarpiu. Kaunas: VDU, 2017.
- Renata Arlauskienė. Nuostatų dėl rizikingo vairavimo, vairavimo saviveiksmingumo ir baimės kitimai mokymosi vairuoti metu ir jų svarba vėlesniam pradedančiųjų vairuotojų rizikingam vairavimui numatyti. Kaunas: VDU, 2017.
- Brigita Miežienė. Integruoto apsisprendimo ir planuoto elgesio teorijų modelio taikymas sergančiųjų cukriniu diabetu glikemijos kontrolės motyvacijai ir elgesiui paaiškinti. Kaunas: VDU, 2016.
- Šarūnė Magelinskaitė-Legkauskienė. Socialinės kompetencijos reikšmė psichosocialiniams mokinių adaptacijos mokykloje rodikliams nuo pirmos iki trečios pradinės mokyklos klasės. Kaunas: VDU, 2016
- Justina Gaubė. Importance of Adlerian lifestyle themes in women’s weight management process. Kaunas: VDU, 2015.
- Giedrė Genevičiūtė – Janonienė. Organizacinio įsipareigojimo kitimas ir reikšmė su darbuotoju ir organizacija susijusioms psichologinėms pasekmėms. Kaunas: VDU, 2015.
- Ieva Pečiulienė. Asmenybės bruožų reikšmė studentų streso mažinimui dviem atsipalaidavimo metodais. Kaunas: VDU, 2015.
- Gabija Jarašiūnaitė. Asmenų, pasižyminčių A tipo elgsena, fiziologinis ir emocinis atsakas į stresorius bei jo kitimas po relaksacijos mokymų. Kaunas: VDU, 2015.
- Kristina Kovalčikienė. Psichologinių, socialinių ir akademinės aplinkos veiksnių reikšmė trečios studijų pakopos (doktorantūros) studentų profesinio identiteto raiškai. Kaunas: VDU, 2014.
- Evelina Viduolienė. Motinystės streso ir stresogeninių aplinkybių šeimos gyvenime reikšmė vaiko emocinių ir elgesio sunkumų kitimui vienerių metų laikotarpiu. Kaunas: VDU, 2013.
- Milda Astrauskaitė. Individualūs ir situaciniai veiksniai, kaip subjektyviai suvokiamų patyčių darbe, rizikos ir saugos elementai. Kaunas: VDU, 2013.
- Jolita Jonynienė. Gyvenimo stilius ir tėvų mokymo programos STEP efektyvumas auklėjimo stiliui ir suvokimui apie vaiko elgesį. Kaunas: VDU, 2013.
- Jurga Misiūnienė. Intelektinių gebėjimų bei asmenybės ir šeimos veiksnių svarba paauglių pasiekimams akademinėje veikloje. Kaunas: VDU, 2012.
- Aurelija Stelmokienė. Pavaldinių požiūris į vadovavimo efektyvumą: asmenybės bruožų, socialinio suvokimo charakteristikų ir vertinimo sąlygų svarba. Kaunas: VDU, 2012.
- Klaudija Pauliukevičiūtė. Moterų gyvenimo kokybės kitimas ambulatoriniu depresijos gydymo laikotarpiu. Kaunas: VDU, 2010 m.
- Rasa Markšaitytė. Psichologinių ir socialinių veiksnių svarba lietuvių emigraciniams ketinimams bei emigravimui. Kaunas: VDU, 2010.
- Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė. Rūkymo profilaktikos programos, pagrįstos socialinės įtakos teoriniu modeliu, taikymo VI ir VIII klasių mokiniams, efektyvumas. Kaunas: VDU, 2009.
- Laura Šeibokaitė. Save ir kitus žalojančio elgesio kitimai nuo 5 iki 12 klasės ir su šiuo elgesiu susiję psichosocialiniai veiksniai. Kaunas: VDU, 2008.
- Aistė Pranckevičienė. Depresija sergančių asmenų savijauta ir subjektyvus gyvenimo vertinimas stacionarinio gydymo laikotarpiu. Kaunas: VDU, 2008.
- Rytis Pakrosnis. Sveikatos priežiūros įstaigose gydomų paauglių psichologinio funkcionavimo problemų kitimas Į sprendimus sutelkto trumpalaikio konsultavimo metu. Kaunas: VDU, 2008.
- Viktorija Čepukienė. Vaikų globos namuose gyvenančių paauglių psichologinio-socialinio funkcionavimo pokyčiai, taikant Į sprendimus sutelktą trumpalaikį konsultavimą. Kaunas: VDU, 2008.
- Saulė Raižienė. Mokymo įtaka mąstymo operacijų – klasifikavimo ir serijavimo – raidai septintaisiais vaiko gyvenimo metais. Kaunas: VDU, 2004.
- Visvaldas Legkauskas. Socialinės motyvacijos veiksniai formuojantis tikslo siekimo grupės nario savimonei. Kaunas: VDU, 2002.
- Asta Pundzienė. Kaitos psichologinių veiksnių modeliavimas organizacijose. Kaunas: VDU, 2002.
- Nomeda Ausmanienė. Išemine širdies liga sergančių moterų psichosomatinių ryšių ypatumai. Kaunas: VDU, 2002 m.
- Auksė Endriulaitienė. Rizikingo sprendimo priėmimą ir rizikingą elgesį sąlygojantys veiksniai. Kaunas: VDU, 2002.
PILIETIŠKUMAS IR TAPATUMAS ŠIUOLAIKINĖJE VISUOMENĖJE
Klasterio mokslininkų vykdomi tyrimai atitinka Europos ir Lietuvos MTEP prioritetines tyrimų, skirtų žinių visuomenei tirti, kryptis: piliečiai ir valdymas žinių visuomenėje bei tautinio identiteto išsaugojimas globalizacijos sąlygomis. Moksliniai tyrimai atskleidžia visuomenės narių socialinio ir pilietinio dalyvavimo įvairiuose Lietuvos visuomenės kontekstuose sunkumus, formas, galimybes ir pokyčius; padeda nustatyti tapatybės konstravimo modelius ir jos raiškos būdų įvairovę kintančiomis kultūrinėmis, ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis; padeda identifikuoti šiandieninėje pokyčių visuomenėje socialinę atskirtį patiriančias grupes ir aiškintis šios atskirties priežastis bei išgyvenimo strategijas. Mokslininkai rengia rekomendacijas kaip mažinti socialinę atskirtį ir užtikrinti pilietinį skirtingų socialinių grupių dalyvavimą ir aktyvumą; numato socialinės atskirties grupių įgalinimo priemones; vertina socialinių paslaugų kokybę; analizuoja socialinės gerovės politiką.
Tyrimų rezultatai itin reikšmingi užimtumo, lygių galimybių, skurdo mažinimo, sveikatos, švietimo, šeimos, tautinės tapatybės politikos formavimu ir vykdymu tiesiogiai užsiimančioms vietos, nacionalinėms ir tarptautinėms institucijoms.
- Atskleisti, kaip visuomenė dalyvauja, ir kaip pasireiškia jos pilietiškumas įvairiose Lietuvos gyvenimo srityse;
- Atskleisti kokios problemos kyla dėl dalyvavimo ir pilietiškumo stokos skirtingoms socialinėms grupėms institucinės visuomenės organizacijos pertvarkos laikotarpiu;
- Vykdant palyginamuosius tyrimus, identifikuoti moderniosios visuomenės socialinio ir pilietinio dalyvavimo, naujos tapatybės konstravimo modelius dabarties socialinės raidos metu;
- Nustatyti dabartinio lietuvių nacionalinio identiteto modelius (raiškos būdų įvairovę), naudojamų tautinės tapatybės strategijų turinį bei jų priklausomybę nuo skirtingų valstybės ir kitų institucijų vykdomų identiteto politikų ir viešųjų praktikų;
- Vykdyti tarpdisciplininius ir lyginamuosius lyčių santykių ir lyčių (ne)lygybės insitucionalizacijos tyrimus; tirti lyties ir socialinės klasės, amžiaus, rasės/etniškumo ir seksualumo sąveikas;
- Nagrinėti su kokias socialinės integracijos iššūkiais susiduria šiuolaikinė visuomenė didėjančios įvairovės ir pliuralizmo kontekste;
- Analizuoti veiksnius, skatinančius skirtingų visuomenės grupių socialinę atskirtį;
- Tirti socialinės atskirties grupių ir individų įgalinimo strategijas, metodologiją, politiką;
- Tirti socialinių institutų sąveiką piliečių dalyvavimo ir socialinės sanglaudos stiprinimo procesuose;
- Vykdyti socialinės gerovės institucijų kokybės analizę ir plėtotę;
- Tirti politinių procesų raidos tendencijas ir perspektyvas Lietuvos ir Europos Sąjungos kontekste.
- Mokslininkų grupės vadovas prof. dr. Artūras Tereškinas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos pirmininkė doc. dr. Rasa Naujanienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narys prof. dr. Jonas Ruškus (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narys prof. dr. Vylius Leonavičius (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narys prof. dr. Vytis Čiubrinskas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narys dr. Apolonijus Žilys (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Klasterio tarybos narė doc. dr. Jūratė Imbrasaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Jolanta Kuznecovienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Natalija Mažeikienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Victor de Munch (Valstybinis New York universitetas)
- dr. Violeta Ivanauskienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Ilona Tamutienė (VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas)
- dr. Remigijus Civinskas (VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas)
- dr. Dalija Snieškienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Visvaldas Legkauskas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Milda Ališauskienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- dr. Jurga Bučaitė-Vilkė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Giedrė Baltrušaitytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Kristina Šliavaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Nijolė Liobikienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Dainius Genys (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Gedas Malinauskas (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Laura Varžinskienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Rasa Indriliūnaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Vilma Ražanauskaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Oksana Mejerė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Julija Eidukevičiūtė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Dovilė Jankūnaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Roberta Motiečienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Darja Lyzenko (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Kristina Garalytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Kristina Barancovaitė-Skindaravičienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Reda Adomaitienė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Gintarė Pocė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Ramunė Makštutytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Rūta Mazgelytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Rimgailė Dikšaitė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Eglė Večorskytė (VDU Socialinių mokslų fakultetas)
- Apolonijus Žilys. Moderniosios visuomenės miesto plėtra: rezidencinė diferenciacija Lietuvos didmiesčiuose. Kaunas: VDU, 2015.
- Eglė Ozolinčiūtė. Pasirinkimas atidėti universitetines studias šiuolaikinėse Lietuvos ir Vokietijos visuomenėse. Kaunas: VDU, 2015.
- Živilė Kėrytė. Lietuvos psichosocialines paslaugas teikiančios nevyriausybinės organizacijos: socialinės misijos ir verslumo derinimas. Kaunas: VDU, 2015.
- Rūta Petkevičiūtė. Laisvės atėmimo bausme nuteistų vyrų adaptacija Lietuvos pataisos namuose. Kaunas: VDU, 2015.
- Marius Kalanta. Kapitalizmo Lietuvoje tipologinė analizė institucinės kaitos diskurso aspektu. Kaunas: VDU, 2015.
- Ingrida Celešiūtė. Transnacionalus mobilumas kaip moterų (pra)gyvenimo būdas: Lietuvos slaugytojos Norvegijoje. Kaunas: VDU, 2013.
- Rasa Indriliūnaitė. Benamystė Lietuvoje: nakvynės namų gyventojų. Kaunas: VDU, 2013.
- Ieva Kripienė. Identitetų konstravimas transnacionalinėje migracijoje: imigrantai iš Lietuvos Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kaunas: VDU, 2012.
- Deimantė Šėporaitytė. Judėjimo negalią turinčių asmenų lyties tapatybės konstravimas. Kaunas: VDU, 2011.
- Dainius Genys. Lietuvos pilietinės visuomenės ribos ir konfliktai dėl jų. Kaunas: VDU, 2011.
- Daiva Bartiušienė. Prieglobsčio etnografija: pabėgėlių sveikatos priežiūros patirtys Lietuvoje. Kaunas, VDU, 2011
- Darius Daukšas. Transnacionalizmo iššūkiai pilietybei ir etniškumui šiuolaikinėje Lietuvoje: Lietuvos tautinių mažumų ir lietuviškos migracijos atvejai. Kaunas: VDU, 2010.
- Milda Ališauskienė. Naujųjų religijų raiška ir ypatumai Lietuvoje: Gyvenimo meno fondo atvejo studija. Kaunas: VDU, 2009.
- Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė. Rūkymo profilaktikos programos, pagrįstos socialinės įtakos teoriniu modeliu, taikymo VI ir VIII klasių mokiniams, efektyvumas. Kaunas: VDU, 2009.
- Jūratė Imbrasaitė. Politinio dalyvavimo dinamika Lietuvoje 1999-200. Kaunas: VDU, 2008.
- Nijolė Liobikienė. Nevyriausybinių organizacijų raida Lietuvoje 1989-2002.: Katalikiški šeimos centrai. Kaunas: VDU, 2008.
- Giedrė Baltrušaitytė. Psichiatro-paciento sąveika pirminėje psichikos sveikatos priežiūroje: paciento požiūris. Kaunas: VDU, 2006.
Socialinė atskirtis ir socialinis dalyvavimas pokyčių Lietuvoje, Visuotinė dotacija (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų mokslinei veiklai), 2012-2015.
Kriminalinis vyriškumas Lietuvos pataisos namuose: formos, kaita, alternatyvų paieškos, LMT mokslininkų grupių projektas, 2012-2013.
Socialinė atskirtis Lietuvos didmiesčiuose: erdvinės segregacijos ir poliarizacijos formos, LMT mokslininkų grupių projektas, 2011-2012.
Lyčių nelygybė, viešoji politika ir gimstamumo ateitis Lietuvoje, LMT nacionalinė mokslo programa „Socialiniai iššūkiai nacionaliniam saugumui“, 2010-2011.
Lietuvos mokslininkų mobilumas: kokybinis tyrimas. SKVC, Švietimo ir mokslo ministerija, 2009-2010.