Viešas paskaitas apie ispanų kiną ir maistą skaitys profesorius iš JAV

Profesorius iš JAV

Kovo 27–31 d. VDU Sociologijos katedroje pagal „Erasmus+“ programą lankysis ir viešas paskaitas skaitys prof. dr. Jorge González del Pozo iš Mičigano-Dirborno universiteto (University of Michigan-Dearborn, JAV).

Prof. dr. J. González del Pozo nuo 2007 m. Mičigano-Dirborno universitete dėsto paskaitas apie ispanų literatūrą, kiną, kultūrą ir kalbą. Jis yra skelbęs darbus apie ispanų šiuolaikinės literatūros kritiką, ispanų kino istoriją ir kitas temas, tarp jų – apie Pedro Almodóvaro filmus, XX a. 9 dešimtmečio ispanų kiną ir užsieniečius, keliaujančius per Kastilijos regioną. Šiuo metu jis rengia darbą apie ispanų identitetą per maistą ir gastronomiją, taip pat – rinkinį apie transatlantinius ispaniškus filmus, kuriame analizuojamos kryžkelės tarp namų, seksualumo ir politikos.

Vytauto Didžiojo universitete svečias skaitys tris viešas paskaitas kovo 28 ir 30 dienomis. Kovo 28 d., antradienį, 9 val., VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23–313) prof. dr. J. González del Pozo skaitys paskaitą tema „Pedro Almodóvaras: unikalus jo kaip autorinio kino atstovo stilius ir filmografija“ („Pedro Almodóvar: A Unique Style as Auteur and Filmography“). Per daugiau nei 40 m. karjerą P. Almodóvaras iš enfant terrible pavirto į tarptautinio kino gigantą. Paskaitoje bus analizuojamos svarbiausios jo kaip autorinio kino atstovo charakteristikos, taip pat aptariama dabartinė jo filmų komercinė vizija.

Kovo 30 d., ketvirtadienį, 11.15 val., VDU Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66–108) profesorius surengs paskaitą tema „Ispanijos tapatybė per jos maistą ir gastronomiją“ („Spanish Identity Through its Food and Gastronomy“). Virtuvė yra ispanų identiteto šerdis, nes, kaip ir kviečiai, aliejus ir vynmedžiai, ji yra neatskiriama nuo žmonių ir visuomenės esybės. Maistas atstovauja šiai šaliai per savo įvairiapusiškumą ir nuolatinę adaptaciją, peržengiančią pasenusius metodus, kurie buvo skatinami priešdemokratinio laikmečio metu, ir parodančią, kaip ispanų gastronomija simbolizuoja to meto visuomenę, atvirą nesiliaujančioms tarptautinėms įtakoms, priverčiant nuolat reflektuoti ir permąstyti, kas yra Ispanija, per jos kulinarinę kultūrą.

Tą pačią dieną, kovo 30 d., 17 val., VDU Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66–108) svečias taip pat skaitys paskaitą tema „Socialiai atsakingas kinas Ispanijoje“ („Socially Committed Film in Spain“). Ispanų kinas pasižymi sena tradicija – socialiai atsakingais filmais, kurie smerkia ir įspėja apie svarbias problemas, tokias kaip prostitucija, nedarbas, imigracija, smurtas šeimoje, klasių kova ir kt. Kinas, kaip pramonė ir reginys, yra įrankis, pasitelkiamas reprezentuojant nacionalinius konfliktus per kultūrines apraiškas.