VDU vyks jaunųjų sociologų ir antropologų konferencija

Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedra ir Lietuvos sociologų draugija kviečia į VIII nacionalinę jaunųjų sociologų ir antropologų konferenciją „Aktualūs sociologijos ir antropologijos tyrimai: problemos ir kontekstai“, kuri vyks 2022 m. balandžio 22 d., penktadienį, VDU Socialinių mokslų fakultete, Jonavos g. 66, Kaune.

Nacionalinė jaunųjų sociologų ir antropologų konferencija – tai tradicinė kasmetinė pradedančiųjų tyrėjų susitikimų ir diskusijų platforma, skirta pasidalinti bakalauro, magistrantūros ar doktorantūros studijų metu atliktų tyrimų radiniais ar aptarti dar tik planuojamus tyrimus, susipažinti su bendraminčiais.

Konferencijos pirmoji plenarinė diskusija „Antropologija, žmogaus teisės ir politika: kodėl ir kaip mes studijuojame ir atliekame tyrimus?“ skirta permąstyti tyrėjo vaidmenį žmogaus teisių perspektyvoje. Šioje diskusijoje dalyvaus Elono universiteto (Šiaurės Karolina, JAV) religijos studijų docentė dr. Amy Allocco ir Vytauto Didžiojo universiteto sociologijos profesorė dr. Milda Ališauskienė. Diskusija vyks anglų kalba.

Amy Allocco dėsto kursus apie Pietų Azijos religijas, hinduizmą, hinduizmo deives, etnografiją ir lytį islame. Jos moksliniai tyrimai skirti vietiniam hinduizmui, ypač šiuolaikinėms induizmo ritualinėms tradicijoms ir praktikoms Pietų Indijos Tamil Nadu valstijoje, kurioje etnografinius lauko tyrimus mokslininkė vykdo jau daugiau nei 20 metų. Ji domisi religinių pokyčių formomis, kurias įkvėpė naujos socialinės ir ekonominės realijos, būdingos globalėjančiai Pietų Azijai, taip pat naratyvais, kasdieniu religingumu bei lyties problematika urbanizuotoje Indijoje. 2018 m. SUNY Press leidykla išleido jos kartu su Brian K. Pennington parengtą knygą „Ritual Innovation: Strategic Interventions in South Asian Religion“. A. Allocco 2015-2016 metais Indijoje atliko etnografinius tyrimus, gilindamasi į ritualinius santykius, kuriuos vietiniai palaiko su savo mirusiaisiais. Pastaraisiais metais ji taip pat atliko lauko tyrimus tamilų kalbą naudojančiose bendruomenėse Šri Lankoje.

Milda Ališauskienė pastaruosius du dešimtmečius gilinasi į religijos ir visuomenės santykius pokomunistinėse visuomenėse, naujųjų religijų raiškos ir priėmimo visuomenėje problemas, religijos laisvės, žmogaus teisių, religijos ir politikos santykius. Šiuo metu vadovauja Baltijos tyrimų programos projektui „Religion and Gender Equality: Baltic and Nordic Developments“ ir Lituanistikos nacionalinės programos projektui „Religinės mažumos šiuolaikinėje Lietuvoje“.

Antroji plenarinė diskusija „Kiek svarbus visuomenei jaunimo balsas: ar galime keisti ir keistis?“ skiriama jaunimo dalyvavimo ir žmogaus teisių temai.

2021 m. pabaigoje UAB „Spinter tyrimai“ Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu atliktas sociologinis tyrimas atskleidžia gana žemą Lietuvos jaunimo įsitraukimą į pilietines veiklas. Pusė apklaustųjų nurodė nedalyvavę visiškai jokių organizacijų veiklose, o dalyvaujantys dažniausiai renkasi sporto bei kultūrines veiklas. Itin mažo populiarumo sulaukia klimato kaitos bei žmogaus teisių temos. Jaunimas gana noriai dalyvauja rinkimuose, bet dalyvavimas politinių organizacijų veikloje (taip pat ir religinių bendruomenių) yra mažiausiai patrauklus pilietinės saviraiškos būdas.

Kodėl Lietuvos jaunimo dalyvavimas pilietinėse veiklose išlieka gana žemas? Kodėl jauni žmonės mūsų šalyje vengia klimato kaitos ir žmogaus teisių klausimų, kurie itin populiarūs tarp Vakarų jaunimo? Kaip žmonių, priverstų palikti Siriją, Afganistaną ir kitas karinių konfliktų bei kitų neramumų krečiamas valstybes ir bandančių patekti į Lietuvą, situacija bei Rusijos karas prieš Ukrainą paveikė Lietuvos jaunimo įsitraukimą į pilietines veiklas, įskaitant ir žmogaus teisių gynimą? Diskusijos metu bus siekiama gilesnių atsakymų į šiuos ir susijusius klausimus.

Diskusijoje dalyvaus studentų judėjimo „Šauksmas“ atstovas Žygimantas Menčenkovas, savanorių grupės, teikiančios tiesioginę humanitarinę pagalbą pabėgėliams ir migrantams Lietuvos-Baltarusijos pasienyje „Sienos grupė“ atstovas Mantautas Šulskus, jaunimo ir pilietinės visuomenės tyrėjai dr. Jūratė Imbrasaitė (VDU sociologijos docentė), dr. Dainius Genys (VDU sociologijos docentas), dr. Jolita Buzaitytė-Kašalynienė (VU socialinio darbo docentė). Diskusiją moderuos VDU docentė dr. Jurga Bučaitė-Vilkė.

Keturiose konferencijos sekcijose savo atliktų tyrimų rezultatus pristatys aštuoniolika skirtingas socialinių ir humanitarinių mokslų sritis – sociologiją, socialinę antropologiją, viešąjį administravimą, politologiją, komunikaciją, edukologiją, istoriją, filosofiją – atstovaujančių tyrėjų iš VDU ir kitų Lietuvos bei užsienio šalių universitetų ir tyrimų centrų.

Konferencijos kalbos – lietuvių ir anglų.

Konferencijos programa

Konferencijos puslapis socialiniame tinkle „Facebook“

Konferencijos pranešimų santraukos

Renginio metu bus fotografuojama ir/ar filmuojama, todėl informuojame, kad Jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.