VDU Mokyklinės psichologijos absolventė Ugnė Paluckaitė: „Man ypatingai tiko ir patiko laisvė rinktis, o dėstytojai tuo metu atrodė kažkas tokio…“

Savo mintimis apie VDU psichologijos studijas dalinasi bakalauro, magistro ir mokslų daktaro laipsnį įgijusi absolventė Ugnė Paluckaitė.

Ugne, kaip pasirinkai VDU psichologijos studijas?

Psichologijos studijų programą VDU pasirinkau dėl universiteto siūlomos programos lankstumo – sudomino galimybė pasirinkti dalykus, į kuriuos norėčiau ir galėčiau pasigilinti, bet jie nėra konkrečiai susiję su psichologijos studijomis (pavyzdžiui, fotografija, bioetika, gamtamokslis pažinimas). Tai atrodė kaip pats patraukliausias ir liberaliausias pasirinkimas jaunam žmogui.

Ką prisimeni iš savo studijų universitete? Kas labiausiai patiko studijuojant psichologiją?

Turiu pastebėti, kad VDU baigiau ne tik bakalauro, bet ir magistro bei doktorantūros studijas. Tad nuo pradžių:

  1. Iš psichologijos bakalauro studijų prisimenu, kad tai buvo savęs pažinimo, domėjimosi bei naujų patirčių metas. Man YPATINGAI tiko ir patiko laisvė rinktis, o dėstytojai tuo metu atrodė kažkas TOKIO. Visada buvau gerai besimokanti, tad, manau, galėjau atskirti, kas man yra įdomu, o kas skirta mokytis tik tam, kad mokytis. To išvengiau, dėl minėtų galimybių pasirinkti dalykus – pasirinkau tai, kas artima man. Apskritai, psichologijos bakalauro studijos manyje užtvirtino supratimą – aš noriu ir galiu būti psichologe. Todėl manęs visiškai negąsdino žinojimas, kad savarankiškai kaip psichologė galėsiu būti tik pabaigusi psichologijos magistro studijas.
  2. Iš magistro studijų pasirinkau MOKYKLINĘ psichologiją, nes visada patiko būti su vaikais (nuo 16 m. dirbau aukle), norėjau geriau suprasti mokyklos psichologo darbą. Kartais gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad mokyklinė psichologija – tai tik darbas mokykloje. Tikrai ne – karjeros galimybės yra plačios, nes studijų programą pabaigęs asmuo gali dirbti įvairiose ugdymo ar globos įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose, užsiimti privačia psichologo praktika ir t.t. Studijų metu labiausiai įsiminė nuoseklus žinių (tiek teorinių, tiek praktinių) gilinimas. Labiausiai patiko aiški ir praktiška studijų programa – tai man padėjo tiek dirbant vaikų globos namuose, tiek mokykloje, tiek vedant Pozityvios tėvystės mokymus. Visuomet liksiu dėkinga už įgytą patirtį šiose studijose.
  3. Doktorantūros studijos buvo vienas sudėtingiausių ir prasmingiausių studijų etapų, leidusių man suprasti, kad esu ten, kur turiu būti.

Kaip studijos universitete turėjo įtakos tam, kas esi šiandien?

Studijos universitete mano buvimui ten, kur aš esu, turėjo didžiulę reikšmę. Šiuo metu ne tik dirbu praktikoje (esu psichologė VDU Psichologijos klinikoje, dirbu projektuose, vedu Pozityvios tėvystės mokymus, konsultuoju individualiai), bet ir akademinėje veikloje – esu Psichologijos katedros asistentė. Bet kuri mano šiandieninė veikla yra susijusi su tuo, ką gavau arba ko nepasiėmiau iš VDU studijų.

Ugne, labai nenutolai nuo universiteto, dirbi VDU Psichologijos klinikoje. Ką tau tai reiškia?

Darbas VDU Psichologijos klinikoje man reiškia galimybę įsitraukti ne tik į akademinę, bet ir į profesinę veiklą universitete. Tai tarsi reiškia visapusišką savęs išpildymą per galimybę padėti studentams ne tik per akademinę prizmę, bet ir tais momentais, kai atsiranda tam tikrų asmeninių sunkumų.

Baigei universitete visas tris studijų pakopas. Ne seniai apsigynei disertaciją labai įdomia tema. Koks jausmas?

Jausmas, apgynus disertaciją, dviprasmis. Atrodo, kad pamažu ateina gilesnis savęs įprasminimo jausmas – tam ir rinkausi doktorantūros studijas, kad galėčiau pagilinti savo žinias bei atskleisti savo potencialą. Vis dėl to, tuo pat metu, atsiranda ir trūkumas „kažko“ – kol kas dar keista, kad nebeturiu konkrečių deadlinų, susijusių su disertacijos rašymu.

Kas tave skatina judėti į priekį?

Judėti į priekį skatina noras atrasti ir pažinti – tiek save, tiek asmenis bei aplinką aplink mane.

Koks yra tavo pomėgis, ką mėgsti veikti kai nedirbi?

Vienas pagrindinių mano pomėgių – fotografija. Mėgstu stebėti aplinką per siauresnį fotoaparato lauką.

Ko palinkėtum jaunam žmogui, kuris renkasi Psichologijos studijas?

Mano supratimu, svarbiausias dalykas sėkmingoms studijoms yra asmeninis nusiteikimas ir poreikis pažinti. Tik turėčiau pabrėžti, kad nemaža dalis sėkmingo studijų proceso priklauso nuo kiekvieno asmeniškai – studijų metu suteikiama galimybė gauti tiek teorines, tiek praktines žinias, tačiau asmeninis įsitraukimas ir dalyvavimas yra du pagrindiniai elementai, nulemiantys studijų efektyvumą. Tad pagrindinis iššūkis, manau, yra asmeninis nusiteikimas ir motyvacija siekti.

Ko palinkėtum sau sekančiais metais?

Sau palinkėčiau balanso – šiek tiek sustoti, pergalvoti, suvokti ir žengti toliau.

Parengė Lina Bartusevičienė, VDU Socialinių mokslų fakulteto Komunikacijos su socialiniais partneriais ir absolventais specialistė