VDU absolventė: praktika užsienyje atveria duris naujoms galimybėms

VDU psichologijos bakalaurė Evelina Stepšytė šiuo metu atlieka praktiką savo svajonių mieste Paryžiuje – galimybę praktikuotis psichoterapijos ir verslo koučingo įmonėje „Meraki Therapy“ jai suteikė VDU siūloma „Erasmus+“ absolventų praktika.

Papasakokite apie save – kokios psichologijos sritys jus labiausiai domina? Kokiomis veiklomis užsiėmėte studijų VDU metu?

Esu žingeidus žmogus, kurį domina itin platus spektras sričių, tačiau jei reikėtų išsirinkti vieną, tai būtų pozityvioji psichologija. Studijų metu buvau Lietuvos psichologijos studentų asociacijos (LiPSA) bei VDU Studentų atstovybės (VDU SA) narė, aktyviai dalyvavau organizacijų veiklose, įvairiuose komitetuose, kelis jų koordinavau. Buvau laikraščių „Studis“ ir „LiPSA“ vyr. redaktorė. Studijų metu norėjosi išbandyti skirtingas veiklas, mokytis naujų praktinių dalykų, atrasti tai, kas domina ir kur galėčiau realizuoti save – manau, kad puikiai pavyko tai padaryti: išmokau daug naujų dalykų, sutikau nuostabių žmonių, išbandžiau skirtingų veiklų, įgijau daug vertingos patirties, tobulėjau ne tik savo gebėjimais, bet ir kaip asmenybė.

Kaip susidomėjote „Erasmus+“ absolventų praktika? Kur radote informacijos apie ją?

Baigiantis bakalauro studijoms, pradėjau intensyviai mąstyti „O kas toliau?“. Buvo įvairių minčių, tačiau draugė pasiūlė sudalyvauti „Erasmus+“ absolventų praktikos atrankoje – ši idėja mane itin sužavėjo. VDU puslapyje pradėjau ieškoti daugiau informacijos apie galimybę atlikti praktiką užsienyje. Taip skaičiau, skaičiau ir nusprendžiau, kad užtenka mąstyti, laikas pradėti kažką daryti – „Dalyvauju!“

Kas paskatino jau pabaigus studijas pasirinkti praktiką užsienyje? Ar studijų metu buvote išvykusi mainų studijoms ar praktikai?

Kadangi mėgstu keliauti, galimybė išvykti į užsienį atlikti praktiką itin žavėjo. Taip pat norėjosi praplėsti savo žinias, gebėjimus, mokytis iš kitų žmonių, savo srities specialistų. Sulaukiau didelio palaikymo iš artimųjų, kas dar labiau paskatino pasinaudoti šia galimybe. Studijų metu, deja, nebuvau išvykusi nei mainų studijoms, nei praktikai.

Praktiką atliekate Prancūzijoje, Paryžiuje, psichoterapijos ir verslo koučingo įmonėje „Meraki Therapy“. Kaip radote praktikos vietą? Kodėl pasirinkote būtent šią šalį?

Tiksliai žinojau, kad noriu atlikti praktiką Paryžiuje – jau buvau miestą aplankiusi anksčiau, buvau nuklydusi į Liuksemburgo sodus, kurie man buvo tiesiog meilė iš pirmo žvilgsnio – įsivaizdavau, kaip mokausi ir gyvenu Paryžiuje, kaip ateinu į šį parkelį paskaityti knygos, rašyti mintis. Nors praktikos atrankoje dalyvavau praėjus metams po apsilankymo, Paryžius buvo įstrigęs giliai mano širdyje.

Kai pagalvojau, kad norėčiau atlikti praktiką šiame mieste, visur pradėjau matyti ženklus: važiuojant automobiliu pro langą pamačiau prekybos centro „Eifelis“ reklamą, per radiją užgrojo prancūziška daina… Mano mylimiausias vaikystės rašytojas A. Diuma – prancūzas, mylimiausia vaikystės knyga – šio autoriaus „Trys muškietininkai“, kurios veiksmas vyksta Paryžiuje. Visa tai paskatino nesiblaškyti ir pasirinkti šį miestą.

Praktikos vietą radau internete. Ieškojau savo srities specialistų, nors nebuvau tikra, ar pavyks rasti angliškai dirbančių – juk pati prancūziškai nemoku, o prancūzai, kaip žinia, labai myli savo kalbą ir nepasiduoda anglų kalbos įtakai… Radau vieną puslapį, kur buvo begalė specialistų! Užtruko, kol juos visus peržiūrėjau, kol pasiskaičiau apie jų darbinį požiūrį, atliekamas veiklas, sritis – nesinorėjo tiesiog aklai pas bet kurį keliauti.

Šitaip atradau „Meraki Therapy“ – beskaitant aprašymą ir bežiūrint įkeltą vaizdo įrašą tiesiog pajaučiau, kad tai – mano! Labai surezonavo su viskuo, ką perskaičiau ir pamačiau, tad nieko nelaukusi ėmiau ir parašiau laiškelį. Deja, pirmasis atsakymas buvo neigiamas, manęs nepriėmė. Tad šioje vietoje labai noriu pasidalinti – jeigu turite svajonę, nenuleiskite rankų iš pirmo karto! Nors ir teko nuliūsti perskaičius atsakymą, tačiau tikėjau ir darkart parašiau, kas galiausiai nulėmė, kad štai, aš esu čia.

Papasakokite apie savo darbo dieną praktikos metu. Kokias užduotis atliekate, kokiomis veiklomis užsiimate praktikos metu?

Kiekviena darbo diena – skirtinga. Kartais tenka darbuotis įvairiuose įkvepiančiuose renginiuose, būna dienų, kuomet tenka dalyvauti susitikimuose su žmonėmis, savo srities specialistais, taip pat – kaip stebėtojai psichoterapijos sesijose. Šiuo metu esu atsakinga už psichoterapeutės socialinių medijų valdymą.

Kaip sekasi sutarti su kolegomis praktikos vietoje?

Praktiką atlieku įmonėje, kurioje yra vienas asmuo – moteris viena pati prižiūri savo verslą, užsiima psichoterapija, verslo koučingu. Didžiąją praktikos dalį, apie 3 mėnesius, turėjau tik vieną kolegę – pačią psichoterapeutę. Santykis yra persipynęs skirtingais vaidmenimis – kolegių, gyvenimo kelionės-mokymosi vienai iš kitos pakeleivių, draugių, sielos sesių. Neretai pasidalijame mintimis, jog esame viena kitos veidrodinis atspindys – matome ir savo stiprybes, ir kur kaip asmenybės galime tobulėti.

Gegužę pagal „Erasmus+“ programą atvyko praktikantė iš Turkijos, už kurią esu atsakinga – apmokau ją. Nauja kolegė yra itin draugiška ir nuo pat pirmų minučių, kai pasitikau ją oro uoste, pajaučiau, kad užsimezgė ypatingas ryšys. Mergina yra žingeidi, greitai besimokanti, nuoširdi ir smagu su ja ne tik kartu darbuotis, bet ir leisti laisvalaikį – dažnai po darbų vakarais einame pasivaikščioti, aplankome įvairius parkus ar tiesiog užsukame į parduotuvę ir padedame viena kitai ieškoti maisto produktų. Jau kiek gebame atpažinti ingredientus prancūziškai, tačiau dažnai tenka naudotis ir „Google Translate“, tad iš pažiūros paprastas apsipirkimas mums būna kupinas juoko ir linksmo laiko drauge.

Įvardinkite keletą pagrindinių aspektų, kurie Jums labiausiai patinka, atliekant praktiką „Meraki Therapy“?

Galimybė tobulėti tiek asmeniškai, tiek profesinėje plotmėje; atviras bei nuoširdus bendravimas su psichoterapeute; galimybė išbandyti save naujose veiklose, tokiose kaip kitos praktikantės apmokymas. Galėčiau vardinti ir vardinti, bet viskas susiveda į vieną aspektą – galimybes. Jų yra begalė, tereikia plačiai atsimerkti ir semtis iš gyvenimo viską, ką jis suteikia, naudotis įvairiomis progomis, leisti sau patirti, mokytis, judėti į priekį.

Tarp svarbiausių privalumų, kuriuos suteikia ši praktika – asmeninis ir profesinis tobulėjimas, įvairių veiklų išbandymas, keliavimas, naujų žmonių pažinimas, įkvėpimas, motyvacija.

Kuo užsiimti planuojate po praktikos? Ar grįšite į Lietuvą? Galbūt praktika suteikė naudą profesinėje srityje?

Po praktikos į Lietuvą sugrįšiu tik trumpam – lyg atostogoms. Vasarą dar pasiliksiu Prancūzijoje, taip pat yra kitų planų, o nuo rugsėjo vėl būsiu studentė. Įstojau į magistrantūrą Rytų Londono universitete, studijuosiu taikomąją pozityviąją psichologiją ir koučingo psichologiją. Sužinojusi džiaugiausi kaip vaikas: vėl nauja patirtis, nauja gyvenama vieta, žmonės, studijos, patirtys – vėl daug saviugdos ir tobulėjimo.

Papasakokite apie savo veiklą laisvu nuo darbų metu – kaip leidžiate laisvalaikį, kokias Prancūzijos vietas aplankėte?

Kaip ir darbo diena, laisvalaikio leidimas yra labai įvairus. Kartais po itin darbingų dienų laisvą laiką praleidžiu pasyviai – ilsiuosi, įsijungiu mėgstamą filmą, klausausi muzikos, neskubėdama išsikepu pyragą, užsiimu joga, meditacija, skaitau knygą.

Ypač tokių dienų norėdavosi po intensyvių darbų-kelionių, kuomet tekdavo per savaitę aplankyti kelis didžiulius renginius keliose šalyse, bendrauti su begale žmonių, važiuoti traukiniais, skristi lėktuvais anksti ryte, naktį praleisti oro uoste ir pan. – labai smagu, tačiau ir varginantis dalykas. Po to dienas leisdavau taip, kaip norėdavosi, kad galėčiau pailsėti.

Tačiau kuomet darbas pasyvus, mažai fizinio judėjimo, sėdima prie kompiuterio – tuomet balansą padeda išlaikyti aktyvūs laisvalaikio leidimo būdai. Netoliese yra didelis miškas, į kurį išeinu pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru. Keliauju į Luvro ir kitus muziejus, parkus, sodus, tyrinėju Paryžių, grožiuosi statiniais, architektūra, gamta – viskuo! Šitaip leidžiant laiką per dieną tenka suvaikščioti ir virš 20 kilometrų – ypač po pasyvesnių dienų, tai taip gera!

Dalyvaujant renginiuose kitose šalyse, turėdavau laisvą dieną patyrinėti miestus, grožėtis aplinka, mėgautis būtimi. Dabar planuoju aplankyti ir greta jų esančius miestelius, miškus, parkus, muziejus, taip pat nukeliauti į toliau nuo Paryžiaus esančias šalies vietas. Planų daug, bet nesuku galvos, ar viskas pavyks – svarbiausia mėgautis kiekviena akimirka ir leisti sau pilnai išjausti dabarties momentą.

Beje, jaunimui Paryžiaus Il de Franso (Île-de-France) regione rekomenduoju pasinaudoti galimybe aplankyti įvairias vietas nemokamai – gali skirtis konkretus amžius, tačiau, pavyzdžiui, Versalio rūmus nemokamai lankyti gali ES gyventojai, jaunesni nei 26 metai. Žmonių gausa ypač vasarą ten gali gąsdinti, tačiau vaizdinius verta bent kartą pamatyti ir leisti sau visu tuo pasigrožėti.

Galbūt atradote naujas mėgstamas veiklas, kurių prieš tai nebandėte Lietuvoje?

Suvokiau, kad labai smagu dirbti internetu ir kad XXI-ajame amžiuje turime išties unikalią galimybę technologijų dėka dirbti iš bet kurios pasaulio vietos – svarbu su savimi turėti nešiojamą kompiuterį, internetą ir tuomet galima tiek keliauti, tiek dirbti.

Svajojantiems keliauti siūlau domėtis, kaip pritaikyti savo sritį nuotoliniu būdu, kad būtų galima ne tik atlikti mėgstamą veiklą, uždirbti pinigus, bet taip pat ir pažinti aplinkinį pasaulį.

Kiek laiko atliekate absolventų praktiką Prancūzijoje? Ar pakartotumėte šią patirtį?

Absolventų praktika man iš viso truks 4 mėnesius. Be abejonės, kartočiau šią patirtį. Čia daug mokausi ne tik savo specialybės srityje, bet ir kaip asmenybė: tenka susidurti su įvairiais iššūkiais, kurie mane ugdo, leidžia tobulėti, išeiti iš savo komforto ribų, taip pat sutinku daug įdomių ir įkvepiančių žmonių.

Ar skatintumėte kitus absolventus pasinaudoti tokia galimybe? Kodėl?

Nuoširdžiai visus kviečiu pasinaudoti šia unikalia galimybe. Galbūt jaučiatės kiek nedrąsiai, kausto baimė, tačiau išdrįsę peržengti savo komforto ribas pamatysite ir pajausite, koks platus ir įdomus pasaulis prieš jus atsiveria. Pasinaudoję šia proga atversite duris naujoms patirtims, žmonėms, galimybėms, asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui ir tikiu, kad tai įkvėps Jus svajoti, mėgautis akimirkos grožiu ir judėti savo norimos gyvenimo kelionės link.

***

VDU Tarptautinių ryšių departamentas primena, kad baigiasi papildomas Erasmus+ studentų bei būsimų absolventų praktikos konkursas  2017 / 2018 metams. Atrankos dokumentus galima teikti iki 2018 m. gegužės 27 d. 

Daugiau informacijos