Solveiga Skaisgirytė: „Studijose supratau, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas, bet lygiavertis“

Solveiga Skaisgirytė – trečio kurso Sociologijos ir antropologijos studijų programos studentė, siekianti paskaitose išmoktą teoriją paversti praktika jau universitete. Studentų atstovybei priklausanti mergina stengiasi inicijuoti renginius, kurie kuria akademinės bendruomenės vienybę, atsakingumą bei toleranciją. Susitikome su Solveiga pakalbėti kaip jai pavyko atrasti sąsają tarp po paskaitinės veiklos ir studijų.

–          Kas davė postūmį rinktis Sociologijos ir antropologijos studijų programą?

–          Iš tiesų aš labai norėjau studijuoti etnologiją, nes mane labai domino lietuvių liaudies kultūra. Tačiau pradėjus domėtis studijomis, atradau, kad etnologija turi daug sąsajų su antropologija ir tuomet pradėjau ieškoti studijų, kuriose būtų šis įdomus žodis – antropologija. Taip ir atradau Sociologijos ir antropologijos studijų programą, dėstomą VDU. Plačiau pasidomėjus apie programą, ją įrašiau pirmu numeriu stojimo sąraše. Ir štai aš čia.

–          Kuo įdomios Sociologijos ir antropologijos studijos?

–          Mes visi cirkuliuojame gyvenime, turime savo vaidmenis, kuriuos turime atlikti ir tai yra sociologija. Tai ką mes mokomos paskaitoje, jai pasibaigus, galime pamatyti išėję į gatvę ir tai mane žavi.

–          Kokį požiūrį į gyvenimą formuoja tavo studijos?

–          Studijose supratau, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas, bet yra lygiavertis. Vadovaujuosi logika „Visi skirtingi – visi lygūs“. Kiekvienas žmogus atlieka savo funkcijas, daro savo dalykėlius ir šie darbai yra reikšmingi. Ir visai nesvarbu ką tu dirbi – ar tu dirbi valytoju ar esi prezidentas. Tu turi darbą, kuris turi būti padarytas ir tai yra svarbu. Negali išskirti kažko vieno –  visus reikia mylėti. Su visais kartu džiaugtis ir visiems reikia šypsotis.

–          Kas, tavo nuomone, yra sociologas?

–          Studijų pradžioje maniau, kad tai yra žmogus, kuris labai daug dirba su žmonėmis. Vėliau, maniau, kad tai yra žmogus, kuris sėdi apsikrovęs knygomis ir rašo ilgus mokslinius straipsnius. Dabar manau, kad tai yra per vidurį šių dviejų aspektų. Sociologas neišvengiamai turi daryti tyrimus, kaip mes sakome, eiti į lauką ir bendrauti su žmonėmis, juos stebėti, dalyvauti galbūt visiškai neįprastose apeigose ir veiklose. O vėliau iš visos šios patirties aprašomas rezultatas remiantis teorija. Sociologas pagal charakterio savybes yra komunikabilus, tolerantiškas, mokantis atsiriboti nuo savo gyvenimo principų ir gebantis įžvelgti detales bei smulkmenas.

–          O kaip manai kokiam žmogui „priliptų“ sociologijos studijos?

–          Platesnio mąstymo žmogui, arba norinčiam tokį mąstymą turėti. Taip pat norinčiam pamatyti pasaulį plačiau. Žmogui, kuris negali sėdėti užsidaręs savo dėžutėje. Jis turėtų būti linkęs į filosofiją, nes kiekvieną dieną turi kelti įvairiausius klausimus:  „kodėl mes sveikinamės dešine ranka?“,  „kodėl yra tokios etiketo taisyklės?“,  „kodėl Indijoje žmonės valgo rankomis, o mes ne?“. Jis turi gebėti atkreipti dėmesį į įvairias smulkmenas.

–          Į kokias veiklas esi įsitraukusi universitete?

–          Priklausau Studentų  atstovybei ir esu atsakinga už socialinių reikalų koordinavimą. Esu dešimties žmonių komandos dalis, kartu mes mėginame spręsti ir analizuoti bei pastebėti tam tikras socialines problemas, su kuriomis gali susidurti studentai. Padedame įvairiems studentams integruotis į universiteto veiklą, stengiamės, kad nei viena mažuma nesijaustų atstumta. Organizuojame renginius, kurie skatinta akademinę bendruomenę būti labiau atsakinga, tolerantiška. Taip atkreipiame dėmesį į socialines problemas.

–          Kokią sąsaja įžvelgi tarp sociologijos ir tavo po paskaitinės veiklos?

–          Būdama sociologijos studente gebu atrasti raktą, kaip sudominti studentų atstovybės narius pasidomėti ir labiau kreipti dėmesį į tam tikrą socialinę problemą, papasakoju kaip ją būtų galima spręsti. Kartais iš dėstytojų pasisemiu idėjų renginiams, kurie gali būti naudingi akademinei bendruomenei. Taigi sąsajų tikrai yra. Ir būtent į socialinių reikalų komitetą atėjau su intencija, kad aš, kaip sociologijos studentė, turiu padėti spręsti šioje sferoje iškylančias problemas.

–          Kokiais patarimais galėtum pasidalinti su kitais studentais?

–          Lankykite paskaitas. Žinau, kad jos yra neprivalomos, tačiau paskaitų lankymas rodo tavo motyvaciją ir intenciją į studijas – tai rodo, kad tu esi susidomėjęs. Perskaitęs namuose informaciją tu neturėsi gilesnio suvokimo į pateikiamą medžiagą. Pats požiūris keičiasi kol tu sėdi paskaitoje ir klausaisi. Paskaitoje gali išgirsti, dėstytojo frazę, kuri pakeis tavo iki šiol turėtas nuostatas, paskatins veikti. Taigi mano palinkėjimas būtų – būkite aktyvūs.