SMFHACK’24 – pirmasis VDU vykęs hakatonas socialinių mokslų praktikams
Kovo 26 dieną VDU Socialinių mokslų fakultete (SMF) vyko pirmasis socialinės srities hakatonas SMFHACK‘24 tema „Priklausomybės jauno žmogaus gyvenime“. Arti šimto Hakatono dalyvių klausė įkvepiančius mokslinius-praktinius pranešimus šioje tematikoje, kartu ieškojo inovatyvių sprendimų ir generavo originalias idėjas esamoms problemoms spręsti. Renginį moderavo ir dalyvius nuo problemos iki idėjos su praktinėmis užduotimis lydėjo VDU Profesinių kompetencijų vystymo centro vadovė dr. Aistė Ragauskaitė.
Socialinių mokslų hakatonas suteikė galimybę skirtingų sričių specialistams – psichologams, sociologams, socialinio darbo atstovams ir kitiems susitikti bei dirbti kartu siekiant sukurti išskirtinius, inovatyvius ir veiksmingus sprendimus jaunuolių priklausomybių problemai spręsti. Moksline bei praktine patirtimi įkvepiančių pranešimų metu dalinosi SMF bendruomenės nariai – antropologijos krypties doktorantė Živilė Mieliauskaitė („Priklausomų asmenų tikrovė: „noriu būti normalus, o negaliu“), sociologijos krypties doktorantas Benediktas Gelūnas („Socialinių aplinkybių svarba priklausomybės raidai: kompiuterinių žaidimų atvejis“), ilgametė Socialinio darbo katedros dėstytoja doc. dr. Nijolė Teresė Liobikienė („Pagalba šeimai priklausomybės atveju: misija (ne)įmanoma“) ir Psichologijos katedros lektorė bei psichologė praktikė dr. Loreta Zajančkauskaitė-Staskevičienė („Iššūkiai priklausomybių prevencijai“).
Hakatone dalyvavo atstovai iš Kauno miesto socialinių paslaugų centro, Kauno rajono socialinių paslaugų centro, Kėdainių pagalbos šeimai centro, Kelmės rajono socialinių paslaugų centro, VšĮ „Gilės sodas”, VšĮ „Senamiesčio vaikų dienos centro”, Kauno technologijų mokymo centro ir kitų organizacijų, SMF studentai bei dėstytojai. Idėjų vertinimo komisijoje dalyvavo Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė-koordinatorė Neringa Stankaitienė ir A. Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos psichologas Simas Balčiūnas kartu su Socialinio darbo katedros vedėja doc. dr. Rasa Naujaniene ir SMF komunikacijos su socialiniais partneriais ir absolventais specialistė Lina Bartusevičiene.
Sveikindama hakatono dalyvius, VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė linkėjo renginio metu kiekvienam dalyviui pasidalinti savo požiūrio kampu, unikaliomis patirtimis teikiant socialines paslaugas ir diskusijų metu rasti geriausius sprendimo būdus jautrioje ir šiuo metu itin opioje jaunuolių priklausomybių problematikoje. Prorektorė taip pat pasidžiaugė Socialinių mokslų fakulteto aukšta dalinimosi ekspertinėmis žiniomis kultūra ir iniciatyva socialinius partnerius suburti kitokio formato renginyje – hakatone.
SMFHACK’24 metu 10 komandų sprendė išsikeltas problemas, susijusias su jaunų žmonių priklausomybėmis. Dalyviai genereavo idėjas nuo priklausomybių prevencijos jauno amžiaus asmenims iki intervencinio darbo su priklausomybes turinčiais paaugliais ar jų šeimomis (pvz., paauglių savarankiškumo namai, vasaros, reabilitacinės stovyklos), darbuotojų, kurie susiduria su šia tiksline grupe, empatijos didinimu ir stigmos mažinimu. Daugiausiai komisijos ir dalyvių simpatijų susilaukė idėja: programėlė telefone „Ne veipink, o vaibink“, kurioje 15-18 m. paaugliai galėtų žymėti kalendoriuje savo priklausomybės atsisakymo kelią, nevartojimo dienas, rinkti balus ir gauti motyvuojančius prizus, o prireikus lengvai pasiekti pagalbą – paspaudus pagalbos mygtuką programėlėje. Antrąją vietą iškovojo idėja apie virtualią savitarpio pagalbos platformą 10-18 m. asmenims – pasiūlyta inovatyvi paramos programa su psichoedukacijos elementais. Trečioji vieta atiteko idėjai – sockavinė ant ratų 14-29 m. jaunuoliams, kuria būtų sprendžiama ir tikslinės auditorijos pasiekiamumo problema. Organizatoriai džiaugėsi tokia įvairių idėjų gausa ir linkėjo, kad aptartoms problemoms pasiūlyti sprendimo būdai būtų įgyvendinti praktikoje.
Kol vertinimo komisija rinko tris geriausias idėjas, SMF Dekanė Aurelija Stelmokienė pristatė Socialinių mokslų fakulteto vertes partnerystei ir priminė fakulteto MOTO – atraskime ir veikime drauge. Tik kartu MES #VDUsmf bendruomenė galime augti ir auginti. Dekanė džiaugėsi nauja bendrystės forma – hakatonu, ir linkėjo renginio dalyviams (socialiniams partneriams, studentams ir dėstytojams) laisvės mintims, polėkio jausmams ir veržlumo veiksmams įgyvendinant sugeneruotas idėjas.
VDU Profesinių kompetencijų vystymo centro vadovė ir šio renginio moderatorė Aistė Ragauskaitė po renginio dalinasi, „kad VDU Socialinių mokslų fakultetas pirmasis Universitete pakvietė socialinius partinerius į visai kitokio formato renginį, itin jautria visuomenei tema. Įkvepiantys pranešimai ir po to sekančios kūrybinės užduotys leidžia giliau pažinti temą, kartu su komanda iš skirtingų organizacijų narių apsikeisti patirtimi, praktiniais patarimais ir atrasti inovatyvius sprendimus.“
Renginio organizatorė Lina Bartusevičienė džiaugiasi kilusia hakatono idėja, kurios metu „ fakulteto socialinius partnerius pakvietėme dalyvauti naujoje veikloje, kurioje jie galėtų aktyviai įsitraukti, išbandyti kūrybinius darbo metodus ir kartu į egzistuojančią problematiką pažvelgti iš kitokios perspektyvos. Buvo smagu matyti didelį būrį mūsų socialinių partnerių ir, tikiuosi, kad šis renginys taps nauja SMF tradicija, apjungiančia studijas, mokslą ir praktinę patirtį.“ Visi kartu galime tobulėti ir vystyti socialinių paslaugų įvairovę ir kokybę Lietuvoje.