SMF studentų 2024 m. rudens semestro „pulsas“: ką rodo Studentpulse apklausos?

Socialinių mokslų fakultete nuo 2024 m. pradėta periodiškai vykdyti Studentpulse apklausa. Ja siekiama „apčiuopti“ SMF studentų nuotaikas: studijavimo SMF patirtis, mokymosi aplinkos, santykių su bendramoksliais ir akademine bendruomene vertinimą, studijų ir laisvalaikio derinimo galimybes, lūkesčius administracijai, dėstytojams. Šiomis apklausomis SMF administracija siekia geriau pažinti savo studentus ir efektyviau spręsti jiems kylančius iššūkius. Tuo tarpu studentai turi galimybę išsakyti savo pastebėjimus ar poreikius viso semestro metu. Be to, Studentpulse apklausos išsiskiria tuo, kad pažymėjus tam tikrus atsakymų variantus yra sugeneruojamas nukreipimas į universiteto departamentus, centrus ar fakulteto padalinius, kurie padės studentams savalaikiai spręsti iškilusius sunkumus.

2024 m. rudens semestre SMF vyko trys Studentpulse apklausos. Taigi, ką parodė šių apklausų rezultatai? Kokios nuotaikos vyravo tarp SMF studentų rudens semestro metu?

SMF studentų nuotaiką rudens semestre geriausiai atspindi apibendrintas studentų pasitenkinimo studijomis balas, skaičiuojamas išvedant dešimtbalėje skalėje žymimų atsakymų į klausimą „Aš džiaugiuosi, kad studijuoju Socialinių mokslų fakultete“ vidurkius. Šis balas (8.3) ir studentų atsakymų („nuotaikos“) procentinė išraiška matoma žemiau pateiktame paveiksle.

Reikia paminėti, kad šis pasitenkinimo studijomis balas yra svyruojantis ir priklauso nuo apklausos vykdymo laikotarpio. Rudens semestro pradžioje vykusioje Studentpulse apklausoje pasitenkinimo studijomis SMF vidurkis buvo 8.6. Tuo tarpu semestro pabaigoje vykusioje apklausoje – 8.3.

Taigi, remiantis apibendrintais visų trijų Studentpulse apklausų rezultatais, 61.3 % apklausose dalyvavusių SMF studentų jaučiasi laimingi studijuodami VDU Socialinių mokslų fakultete. Studentai džiaugiasi draugiška aplinka, santykiais su dėstytojais, savo pasirinkimu studijuoti konkrečioje studijų programoje ir studijų kokybe, galimybėmis įgyvendinti savo idėjas, pastebi, kad į jų nuomonę bei poreikius fakultete stengiamasi atsižvelgti. 21.9% apklausose dalyvavusių studentų savo patirtis vertina neutraliai – SMF jaučiasi gerai, bet patiria ir tam tikrų „nuotaikos“ svyravimų.

Likusi dalis apklausose dalyvavusių studentų – 16.8% – yra nusiteikę skeptiškai. Žvilgtelkim atidžiau į pastarąsias nuotaikas. Remiantis Studentpulse apklausų rezultatais, vieni pagrindinių sunkumų, kuriuos išsako studentai yra  didelis studijų krūvis bei tempas, netolygus užsiėmimų tvarkaraščių, atsiskaitymų ar užduočių paskirstymas kai kuriose studijų programose ar atskiruose dalykuose, baimė netekti valstybės finansuojamos vietos, jei nepavyktų gerai išlaikyti tarpinius atsiskaitymus ir egzaminus. Šiuos studentų pastebėjimus atspindi ir žemesnis studijų ir asmeninio gyvenimo derinimo vertinimo balas – 6.6 bei motyvacijos studijuoti balas – 7.4. Visgi, nepaisant kylančių sunkumų, tikslų išsikėlimo vertinimo balas („Manau, kad Socialinių mokslų fakultetas man suteikia geriausias galimybes sėkmingai išlaikyti egzaminus“) 8.0 rodo, kad studentai tiki juos įveiksiantys.

SMF studentų siūlymai

Apklausų metu studentai išsakė pasiūlymus, kaip būtų galima pagerinti studijų patirtį VDU Socialinių mokslų fakultete. Studentai pageidautų tolygesnio užduočių, tarpinių atsiskaitymų, rašto darbų išdėliojimo semestro metu, lankstesnio dėstytojų požiūrio į lankomumą kai kuriuose seminaruose ir laboratoriniuose užsiėmimuose, aiškesnio ir savalaikio dalyko informacijos bei studijų medžiagos pateikimo Moodle, dar daugiau inovacijų dėstyme, praktinių veiklų. Buvo pateikta ir keletas konkrečių pasiūlymų, kas galėtų padėti pirmo kurso studentams lengviau susigaudyti informacijos sraute, o vyresnių kursų studentams lengviau pasirinkti baigiamojo darbo vadovą.

Visi Studentpulse apklausose išsakyti pastebėjimai ir siūlymai yra peržvelgti ir bus perduoti studijų programų komitetams, atitinkamiems universiteto departamentams, atsakingiems už studijų ir kitų universiteto bendruomenės veiklų organizavimo procesus; kitus siūlymus pagal galimybes sieks atliepti SMF administracija. Atsižvelgus į studentų pageidavimus, SMF administracija, studijų programų komitetai jau yra inicijavę nemažai pokyčių. Pavyzdžiui, SMF administracija universitete inicijavo tokius pakeitimus, kaip  galimybę rinktis pasirenkamuosius dalykus susidarius mažesnei studentų grupei; nuolat siekiama peržiūrėti/papildyti naudojamas komunikacijos priemones, kurios padėtų užtikrinti savalaikės, aiškios informacijos sklaidą; derinamas palankesnis paskaitų tvarkaraštis dirbantiems magistrantūros studentams, dėstytojai skatinami diegti inovatyvius dėstymo metodus savo dalykuose.

Kviečiame SMF studentus ir toliau aktyviai dalyvauti tiek Studentpulse, tiek ir kitose VDU vykdomose apklausose, išsakyti savo nuomonę ir pasiūlymus. Mūsų tikslas – bendromis visos fakulteto bendruomenės pastangomis kurti kuo geresnę studijų aplinką ir patirtis SMF.