Psichologo patarimai prieš egzaminus: kuo pakenkti gali kava ir kodėl geriau nekeisti rutinos

Noras kuo geriau išlaikyti egzaminus paskatina pasitempti, tačiau galima ir persistengi. Dažni sesijos atributai, tokie kaip kava ar energiniai gėrimai, gali padėti išlaikyti budrumą, tačiau pakenkti kitu būdu, o ir metas radikaliai keisti įpročius tai nėra geras, ypač jeigu esate imlus stresui, aiškina LRT RADIJO kalbintas psichologas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Psichologijos katedros profesorius Aidas Perminas.

Birželis – iššūkių mėnuo ne tik abiturientams, bet ir jų tėvams bei mokytojams, sako psichologai. Birželio 7-ąją oficialiai prasideda valstybinių brandos egzaminų sesija, stresas šioje situacijoje greičiausiai yra neišvengiamas dėl siekių gerai išlaikyti egzaminus, o tai tampriai susiję ir su pasirinkimo laisve stojant studijuoti ir karjeros siekiais. Psichologai atkreipia dėmesį, kad stresas pats savaime nėra bloga būsena, jis yra būtina sąlyga žmogui išlikti, padeda susikoncentruoti į užduotį ir ją atlikti kaip įmanoma geriau. Visgi nevaldomas stresas gali lemti panikos priepuolius, išvirsti į nerimą ar depresiją.

VDU Psichologijos katedros profesorius, psichologas Aidas Perminas aiškina, kad stresas nėra blogis, kurio reikėtų bet kokia kaina vengti, – jis yra normali psichologinė reakcija į iššūkius. Problema iškyla tuomet, kai dėl patiriamo streso savęs nebeatpažįstame ir negalime daryti to, ką turėtume, – dirbti, mokytis.

„Visų pirma reikėtų pasakyti, kad stresas yra natūrali žmogaus būsena, ji padeda mums įveikti sunkumus, kita vertus, jeigu streso labai daug, jis pradeda trukdyti, o egzamino situacija tokia ir yra – ji kiekvienam žmogui kelianti įtampą. Tai yra atsakinga situacija, nuo to, kaip išlaikysi, gali daug priklausyti ateitis, reikia atsiskaityti už ilgą mokymosi laiką, gali būti, kad ir tėvai reikalauja. Vėlgi, kita vertus, stresas mums padeda, jis mus motyvuoja, streso energiją galime panaudoti ko nors siekdami. Kitaip tariant, jeigu streso nebūtų, neturėtume motyvacijos mokytis apskritai“, – LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ kalbėjo A. Perminas.

Patarimai, kaip suvaldyti stresą, dažnam bus girdėti, bet jie svarbūs. Dažnam egzaminų sesija tampa savotiškomis lenktynėmis su laiku, kai kiekvieną valandą stengiamasi išnaudoti mokslams, tačiau tai gali būti kontrproduktyvu, teigia profesorius.

Kviečiame skaityti daugiau.