Psichologė įspėja: vairavimo ekstremaliomis žiemos sąlygomis kursai gali prisidėti prie neatsakingumo kelyje

VDU Psichologijos katedros docentė dr. Laura Šeibokaitė teigia, kad žiemos vairavimo kursų patirtis gali skatinti elgtis ne saugiai, o rizikingai. Pasak docentės, dėl šios priežasties privalomojo vairavimo kurso slidžiu keliu atsisakė Suomija.

Karantino metu, kaip žinia, mokytis vairuoti ir laikyti egzaminų negalima. Nepaisant to specialistai spėja, kad tikri žiemiški orai labai pasitarnautų vairavimo įgūdžiams stiprinti. Vis tik psichologė Laura Šeibokaitė teigia, kad žiemos vairavimo kursų patirtis gali atnešti ne tik mums visiems įsivaizduojamą naudą, bet ir žalos.

VDU Psichologijos katedros docentė neabejoja vairavimo kursų šaltuoju metų laiku privalumais, tačiau įspėja, kad žiemą įgauta praktika vairuotojui suponuoja elgtis rizikingiau. Pašnekovė čia pat pateikia Suomijos pavyzdį.

„Suomijoje buvo įvestas būtinasis mokymas išmokti važiuoti ant slidžios dangos. Tačiau vėliau jie to dalyko atsisakė. Formuluotė, aiškinanti, kodėl to buvo atsisakyta, buvo gan santūri: „nėra įrodymų, kad tai pagerina vairuotojų gebėjimus ir kad tai padidina eismo saugumą“.

Tačiau esminė priežastis, dėl kurios buvo atsisakytas privalomasis mokymasis važiuoti slidžia kelio danga, buvo ta, kad tai sukuria tam tikrą ne visai teisingą iliuziją“, – Suomijos pavyzdį komentuoja pašnekovė.

Pasak jos, galime manyti, kad vairuotojų gebėjimai vairuoti ant slidžios kelio dangos galėtų pagerėti, tačiau rimtų mokslinių įrodymų šiuo klausimu mes neturime. „Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad negali būti blogiau nuo to, ką tu išmokai?, – retoriškai klausia VDU docentė. – Juk ir patarlė sako, kad ką išmoksi, to ant pečių nenešiosi. Tačiau panašu, kad kai ką ant tų pečių vis tik užsidedame.

Skaitykite daugiau: https://www.lrt.lt/naujienos/eismas/7/1331674/psichologe-ispeja-vairavimo-ekstremaliomis-ziemos-salygomis-kursai-gali-prisideti-prie-neatsakingumo-kelyje