Prof. dr. Liuda Šinkariova: šizofrenija – ne nuosprendis

Šizofrenija – lėtinė psichikos liga, kuriai būdingi mąstymo, suvokimo, emocijų, valios sutrikimai. Visame pasaulyje ja serga apie 1 proc. populiacijos. Su remisijomis ir paūmėjimais liga trunka visą gyvenimą ir lemia žmogaus negalią.

VDU Psichologijos katedros profesorė dr. Liuda Šinkariova primena, kad ligos požymiai užkoduoti jos pavadinime: išvertus iš graikų kalbos, „schizo“ reiškia „skaidau“, o „phren“ – „protas“: „Dažniausiai šis sutrikimas pasireiškia tam tikrų psichikos funkcijų nesuderinamumu, arba disbalansu. Mąstymas ir elgesys tarpusavyje nedera, neatitinka realybės. Liga yra lėtinė, po paūmėjimo etapų ateina ilgesnė ar trumpesnė remisija.“

Pasak L. Šinkariovos, susirgus šizofrenija pamažu nyksta žmogaus susidomėjimas anksčiau mėgta veikla, jis negali sutelkti dėmesio ir tinkamai funkcionuoti socialinėje aplinkoje, mokytis ir dirbti. Neretai prie šių simptomų prisideda ir nerimo sutrikimai bei depresija.

Nors profesorė sako, kad liga nėra labai paplitusi, vis dėlto jos pasekmės tiek žmogui, tiek visuomenei yra sunkios: „Sergančiųjų šizofrenija gyvenimo trukmė maždaug 12–13 metų trumpesnė. Be to, šie žmonės dažniau serga somatinėmis ligomis, o jų savižudybės net keliolika kartų dažnesnės negu bendrosios populiacijos“, – pabrėžia L. Šinkariova.

Pastaruoju metu atliktais tyrimais taip pat įrodyta, kad sergantieji patiria ir tokių kognityvinių funkcijų sutrikimų kaip informacijos apdorojimo, darbinės atminties ir kt. „Įrodyta, kad kognityvinių funkcijų sutrikimai yra labai svarbus šizofrenijos simptomas, jis neatsiranda dėl gydymo ir nėra šalutinis efektas kitų simptomų fone. Anksčiau būta prielaidos, kad kognityvinį deficitą gali sukelti neuroleptikai. Dabar jau aišku, kad naujos kartos vaistai yra saugūs“, – tvirtina L. Šinkariova.

Visą straipsnį galite rasti: https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/1073553/sizofrenija-ne-nuosprendis-remisijos-laikotarpis-gali-trukti-ir-10-metu