Prof. dr. Domantas Jasilionis. Demografiniai 2020-ųjų pokyčiai

VDU Demografinių tyrimų centro vadovas ir Sociologijos katedros profesorius dr. Domantas Jasilionis pažymi, jog pandemija „įnešė korekciją“ į visus demografinius procesus.

„2020 metais stebėjome rekordiškai mažą gimusiųjų skaičių. Tai yra susiję su daugeliu dalykų, žinoma, ir pandemija, bet karantinas gali turėti pasekmių tiek į vieną, tiek į kitą pusę. Mes galutinai, matyt, pamatysime po keleto mėnesių. Bet vis dėlto ekonominės pandemijos pasekmės kelerių metų perspektyvoje gimstamumui greičiausiai turės neigiamų pasekmių. Tai signalizuoja ir nukritę santuokų rodikliai“, – teigė ekspertas.

Pernai buvo įregistruota 15,2 tūkst. santuokų ir 7,4 tūkst. ištuokų. Santuokų skaičius, palyginti su 2019 metais, sumažėjo 4,3 tūkst. (22,1 proc.), ištuokų – 1,3 tūkst. (14,9 proc.).

Šimtui santuokų tenkančių ištuokų skaičius padidėjo nuo 44,5 buvusių 2019 metais iki 48,9 pernai.

Jasilionio teigimu, nors migracijos procesai gali kažkiek koreguoti demografinius rodiklius, būtent menkas gimstamumas turi didžiausią vaidmenį ir esama situacija rodo prastėsiančią demografinę situaciją ateityje.

„Jeigu mes žiūrėsime ilgesnę perspektyvą, gyventojų skaičių, tame tarpe ir darbingo amžiaus gyventojų skaičių, iš esmės programuoja gimusiųjų kartos ir nepalanki, deja, per pastaruosius dešimtmečius susiformavusi amžiaus struktūra, kuri lemia tuos mažesnius darbingo, jauno ypač amžiaus gyventojų skaičius, kuris toliau mažės ateityje“, – kalbėjo ekspertas.

Kalbėdamas apie mirtis, D. Jasilionis pastebėjo, kad 2019 metais vidutinė tikėtina vyrų gyvenimo trukmė siekė 71-erius metus ir, lyginant su 2007 metais, išaugo septyneriais metais.

„Žinoma, pandemija brutaliai pakeitė tą situaciją. Mes turėsime tris, keturis arba penkis tūkstančius tiesiogiai, kai mes turime COVID-19 diagnozes, ir netiesiogiai susijusių papildomų, perteklinių mirčių, lyginant su praėjusių metų vidutiniais skaičiais“, – kalbėjo jis.

Pasak eksperto, tai yra patikimas pandemijos poveikio rodiklis, nes oficialus COVID-19 mirčių skaičius priklauso nuo diagnostikos, testavimo apimčių ir kitų veiksnių.

Jis atkreipė dėmesį, kad mirtingumas Lietuvoje ir taip yra aukštesnis nei Vakarų šalyse.

Prof. dr. Domanto Jasilionio komentaras apie demografinius 2020-ųjų pokyčius: https://www.etaplius.lt/praejusiu-metu-statistika-isauges-mirciu-skaicius-ir-koronaviruso-padariniai