Pasaulyje žinomi intelektualai – apie saugumo iššūkius

Kovo 8 d., antradienį, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune lankysis ir viešas paskaitas skaitys visame pasaulyje žinomi intelektualai, ekspertai: politologė Lilija Ševcova iš Rusijos ir žurnalistas, kultūros politikos ekspertas Oleksandras Butsenko iš Ukrainos.

Pirmąją paskaitą surengs kremlinologijos ekspertė Lilija Ševcova. Pokalbyje kartu su filosofu, VDU profesoriumi Leonidu Donskiu, intelektualė aptars Vladimiro Putino valdomos Rusijos keliamus iššūkius pasauliui.

L. Ševcova yra nerezidentuojanti JAV ir Europos centro vyresnioji bendradarbė, Brookings kompetencijų centro Užsienio politikos programos dalyvė, išsamiai ištyrinėjusi ir paskelbusi mokslo darbų apie post-komunistinę transformaciją, santykius tarp Rusijos ir Vakarų, pokyčius Rytų Europoje.

„Pasirodo, pragmatikai (ne tik Rusijoje) vis dar žavisi V. Putino populiarumo reitingais ir optimizmo bei vienybės įvaizdžiais, kuriuos transliuoja televizija. Tačiau rusiška realybė juda į priešingą pusę, link gilesnės krizės, didesnio visuomenės nepasitenkinimo ir akivaizdžiai sutrikusios vyriausybės. Patikėdami medijuota realybe Rusijos televizijose, Vakarų pragmatikai kartoja tas pačias klaidas, kaip ir sovietologai“, – kai kurių Vakarų ekspertų klaidas vertinant padėtį Rusijoje apibendrina L. Ševcova.

L. Ševcovos ir L. Donskio diskusija vyks kovo 8-ąją, 11.30 val., VDU teatre (S. Daukanto g. 27). Diskusijos tema – „Chez Leonidas Donskis: Lilia Shevtsova on the Challenge of Putin’s Russia to the World“ („Svečiuose pas Leonidą Donskį: Lilija Ševcova apie V. Putino Rusijos iššūkį pasauliui“).

Kitą įdomią diskusiją tą pačią dieną Vytauto Didžiojo universitete surengs Oleksandras Butsenko – literatas, poetas, nevyriausybinės organizacijos Ukrainoje „Demokratija per kultūrą“ vadovas, Ukrainos Aukščiausios Rados Kultūros komiteto patarėjas, aktyvus Ukrainos politinių ir vertybinių procesų stebėtojas. Paskaitoje „Kultūrinis saugumas kaip esminis socialinės plėtros klausimas“ Europos kultūros parlamento narys pasidalins mintimis apie kultūrinį saugumą ir šiandieninius iššūkius, kylančius bandant išsaugoti kultūrinį tapatumą. Pokalbį su svečiu ves filosofas, VDU profesorius Gintautas Mažeikis.

Pasak O. Butsenko, būtent kultūra priartina Rytų partnerystės valstybes prie europietiškų vertybių ir išsaugo jų tvarumą ir sklaidą. „Bene didžiausias iššūkis Ukrainai yra įveikti visuotinį nepasitikėjimą valdžia ir vienas kitu. Kultūros politika turėtų siekti dialogo su šalimi, kad būtų vystoma Ukrainos kultūrinė integracija. Tai įmanoma tik su viena sąlyga: bendru žodynu, kuriame žmogaus teisės, demokratija, lygybė ir garbingumas turi tik vieną prasmę, nepaisant statuso, materialinės padėties ar užimamo posto“, – teigia nevyriausybinės organizacijos „Demokratija per kultūrą“ vadovas.

Oleksandro Butsenko paskaita vyks VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28), kovo 8 dieną, 11 valandą. Po jos, nuo 13 val., VDU III-iuose rūmuose (K. Donelaičio g. 52-514) kultūros politikos ekspertas iš Ukrainos su studentais ir dėstytojais diskutuos apie vertimo meną.

Apie svečius

Oleksandras Butsenko (Ukraina) yra literatas, poetas, nevyriausybinės organizacijos Ukrainoje „Demokratija per kultūrą“ („Democracy through Culture“) vadovas, Ukrainos Aukščiausios Rados Kultūros komiteto patarėjas, Europos kultūros parlamento narys ir nepriklausomas kultūros politikos klausimų ekspertas. Būdamas Aukščiausios Rados Biudžeto komiteto Fiskalinės analizės biuro nariu, O. Butsenko dalyvavo rengiant Ukrainos Biudžeto kodeksą ir naująjį tarpbiudžetinių santykių modelį vietinių valdžių lygmenyje, įskaitant ir kultūrą.

Lilija Ševcova (Rusija) yra kremlinologijos ekspertė, nereziduojanti JAV ir Europos centro vyresnioji bendradarbė, Brookings kompetencijų centro (angl. think-tank) Užsienio politikos programos dalyvė, išsamiai ištyrinėjusi ir paskelbusi mokslo darbų apie post-komunistinę transformaciją, perėjimą į demokratiją, Rusijos vidaus ir užsienio politiką, politinę lyderystę, naujas nepriklausomas valstybes, santykius tarp Rusijos ir Vakarų, Rytų Europos transformaciją ir įvykius Ukrainoje. 2008 m. pasaulio viešųjų intelektualų rinkimuose, kuriuos apklausos forma surengė žurnalas „Foreign Policy“, L. Ševcova užėmė 36 vietą.