Nacionaliniame žmogaus teisių forume – apie įvairovių Lietuvą Europoje

Gruodžio 10 dieną Lietuvoje įvyks tradiciniu tapęs Nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF). Kasmet Tarptautinę žmogaus teisių dieną vykstantis renginys dėl karantino šalyje bus virtualus.

Šiemet forumas simboliškai dedikuojamas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 70-mečiui. 1950 m. priimta konvencija sukūrė vieną veiksmingiausių ir pažangiausių tarptautinio lygmens žmogaus teisių apsaugos sistemų, pagrįstą pagarba įvairovei ir žmogaus orumui. Lietuva prie Konvencijos prisijungė 1995 m. Tuo metu neseniai nepriklausomybę atkūrusi valstybė turėjo suderinti nacionalinę teisę su Konvencijos keliamais aukštais žmogaus teisių apsaugos standartais. Prisijungimas prie šios sistemos taip pat suteikė galimybę Lietuvos gyventojams kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą, kuriame buvo konstatuotas ne vienas žmogaus teisių pažeidimas, o Lietuva įpareigota keisti teisės aktus bei kompensuoti patirtą žalą.

Renginio šūkis šiemet skelbia „Įvairovių Lietuva Europoje“. „Visuomenė yra kaip kaleidoskopas, kuriame skirtybės sudaro tobulą darną. Kiekvienai socialinei grupei gerovė reiškia skirtingus dalykus, todėl modernios valstybės pareiga – užtikrinti gerovę įvairių tautybių, tikėjimų, lyčių, amžiaus, rasės, socialinių padėčių, įsitikinimų ir pažiūrų asmenims. Esama daugybė įvairovių – žmonių, nuomonių, religijų ir kt. – ir visos jos turi būti saugomos pagal aukščiausius tarptautinius standartus”, – įsitikinę organizatoriai.

Vienoje iš plenarinių renginio diskusijų bus aptarta žmogaus teisių vieta Lietuvos politikoje. Šiemet minimos Konvencijos pasirašymo metinės yra ir puiki proga ne tik įvertinti šios pažangios sutarties svarbą, bet ir diskutuoti, kaip Lietuvai sekasi įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus įvairiose žmogaus teisių srityse. Deja, ekspertai pažymi, kad žmogaus teisės mūsų šalyje dažnai atsiduria politinės darbotvarkės paraštėse, joms nėra skiriama daug dėmesio ir politinių partijų programose.

Forume pristatomas platus ir kitų temų spektras: nuo pandemijos poveikio visuomenės psichikos sveikatai ir švietimui, tėčių įsitraukimo į ankstyvą vaikų gyvenimą, efektyvaus atsako į neapykantos nusikaltimus, žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, lyčių lygybės iki duomenų apsaugos ir teisės į privatumą.

NŽTF po vienu stogu suvienija akademinę, valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus bei tarptautinę bendruomenes ir pritraukia šimtus klausytojų. Kaip ir kasmet, renginyje dalyvaus įvairių sričių ekspertai, kuriems rūpi žmogaus teisių klausimai ir padėtis Lietuvoje bei pasaulyje: žurnalistai, nevyriausybinio, ekonomikos, švietimo, kultūros sektorių atstovai, psichologai, aktyvūs visuomenės nariai, politikai. Tarp jų – Birutė Sabatauskaitė, Dainius Pūras, Erica Jennings, Rita Miliūtė, Dovilė Filmanavičiūtė, Nerijus Mačiulis, Donatas Puslys, Natalija Mažeikienė, Lina Kaminskienė, Jonas Ruškus, Milda Ališauskienė, Urtė Neniškytė, Karolis Vyšniauskas, Aidas Puklevičius, Agneta Skardžiuvienė, Edita Žiobienė ir kiti.

Forume diskutuos ir svečiai iš užsienio – Eva Sophia Myers iš Pietų Danijos universiteto, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje dirbantis Aleš Gião Hanek, Lankasterio universiteto Teisės mokyklos (D. Britanija) profesorius emeritas Paul Iganski, Švedijos visuomeninio transliuotojo komunikacijos specialistė Seher Yilmaz bei kiti.

NŽTF taip pat bus prisiminta ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, Lietuvoje  ratifikuota prieš dešimtmetį, bei Pekino veiksmų platforma, prieš 25 metus nubrėžusi svarbias gaires moterų teisių užtikrinimui. Renginyje numatoma ir filmo „Sveiki atvykę į Čečėniją“ peržiūra, po kurios bus surengta diskusija apie žodžio laisvę ir neapykantos ribojimą.

Iš viso šiemet renginyje numatoma aštuoniolika diskusijų įvairiomis su žmogaus teisėmis susijusiomis temomis, kuriose diskutuos virš šimto įvairių sričių ekspertų.

 

Forumo programa ir registracija

Diskusijos bus verčiamos į lietuvių gestų kalbą ir iš/į anglų kalbą.

Renginys bus transliuojamas tiesiogiai organizatorių svetainėje ir portale Lrt.lt.

Renginio metu bus fotografuojama ir/ar filmuojama, todėl informuojame, kad Jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.