Mokslininkė apie prezidentūros apklausą dėl Stambulo konvencijos: tai yra nekorektiškai naudojama sociologija ir siekis toliau dirginti

Prezidentūros inicijuota visuomenės nuomonės apklausa apie Stambulo konvenciją yra nekorektiškai naudojamos sociologijos pavyzdys, turint omenyje klaidinimą ir dezinformaciją, kuriais dokumentas pastaruoju metu apipintas, sako profesorė Milda Ališauskienė.

Prezidento kanceliarijos užsakymu apklausą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“, joje buvo klausiama „Ar pritariate, kad Lietuva turi ratifikuoti Stambulo konvenciją?“. Duomenys rodo, jog tam pritaria ir greičiau pritaria 22,1 proc. apklaustųjų, 48,8 proc. atsakė nepritariantys arba greičiau nepritariantys, o 29,2 proc. šiuo klausimu nuomonės neturi.

LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorė M. Ališauskienė sakė, jog tai nėra nei tinkamas „instrumentas“, nei jo rezultatai yra tinkami „tolesnėms diskusijoms ar juo labiau sprendimų priėmimui“.

„Manyčiau, kad eilinį kartą susiduriame su situacija, kai nekorektiškai naudojami sociologinių tyrimų įrankiai. Ką pirmiausia turiu omenyje, tai kad apklausos klausimas, toks, koks jis užduotas, yra nekorektiškas, nes nėra aišku, kas turima omenyje po sąvoka „Stambulo konvencija“ moksline prasme. Tai, kad visuomenėje sukelta didžiulis nepasitenkinimas dokumentu, kuris taip pavadintas, nieko mums nepasako apie problemas, kurias dokumentas įvardija ir siūlo spręsti. Iš šios apklausos žinome tiek, kad visuomenėje stipriai užaštrėjęs klausimas ir dokumentas yra tam tikras dirgiklis, bet nežinome, ką visuomenė galvoja apie smurtą artimoje aplinkoje, apie seksualinį smurtą ir jo prevenciją, apie valstybės pagalbos poreikį smurto artimoje aplinkoje ir seksualinio smurto atvejais, apie esamos pagalbos vertinimą, apie lyčių santykius“, – kalbėjo mokslininkė.

Kviečiame skaityti daugiau: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1398436/mokslininke-apie-prezidenturos-apklausa-del-stambulo-konvencijos-tai-yra-nekorektiskai-naudojama-sociologija-ir-siekis-toliau-dirginti