LRT FAKTAI. Ar teisus Gražulis: prieš 30 metų Lietuvoje gimdavo du kartus daugiau vaikų?

Seimo narys Petras Gražulis neseniai pareiškė, kad Lietuvoje po Nepriklausomybės atgavimo vaikų sumažėjo perpus. Šią mintį politikas iškėlė Seime diskutuojant apie tai, ar pakanka Lietuvoje vaikų darželių.

Kaip rodo Statistikos departamento duomenys, P. Gražulis išties neklysta dėl absoliučių gimimo skaičių: 1991 m. Lietuvoje gimė 56 019 gyventojų, 2020 m., kurių duomenys apie gimstamumą yra paskutiniai pateikiami, gimė 25 144: tai net didesnis sumažėjimas, nei perpus.

Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorė Aušra Maslauskaitė sako, kad gimstamumo situaciją šalyje tiksliau atspindi tai, kiek vaikų vidutiniškai pagimdo viena moteris. 1990 m. tai buvo 2,03 vaiko, 2020 m. – 1,48. Pasak jos, 1993 m. Lietuvoje viena moteris vidutiniškai pagimdė jau tik 1,5 vaiko.

„Kai kalbame apie gimstamumą ir ypač tokiame ilgame laikotarpyje, turime vadovautis ne absoliučiais skaičiais <…> Prieš 30 metų gyventojų skaičius Lietuvoje buvo milijonu didesnis nei tas, kurį turime dabar. Lyginti absoliučiais skaičiais vaikus, gimusius prieš 30 metų ir dabar yra nekorektiška <…> Mažėjant gyventojų skaičiui, mažėja moterų, kurios gali pagimdyti“, – atkreipė dėmesį sociologė.

Kviečiame skaityti daugiau:

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1672773/lrt-faktai-ar-teisus-grazulis-pries-30-metu-lietuvoje-gimdavo-du-kartus-daugiau-vaiku