Lietuva – sparčiausiai nykstanti valstybė pasaulyje

Birželį paskelbtos naujos pasaulio šalių gyventojų prognozės. Jungtinių Tautų (JT) ataskaita rodo, jog šio šimtmečio pabaigoje Lietuvoje gyvens 1,5 mln. gyventojų.

JT Lietuvą įvardija kaip sparčiausiai nykstančią valstybę visame pasaulyje. Iki 2050 m. gyventojų mažės 54 valstybėse, bet šio sąrašo priekyje puikuojasi Lietuva.

Vytauto didžiojo universiteto (VDU) Demografinių tyrimų centro vadovė prof. habil. dr. Vlada Stankūnienė Alfa.lt sakė, kad patikimumu pasižyminčių JT ataskaita ne juokais ją išgąsdino.

Profesorės nuomone, Lietuvos valdžia jau dabar turėtų skelbti ekstremalią padėtį bei imtis visų įmanomų priemonių, kurios sumažintų emigraciją, didintų gyventojų pajamas ir skatintų lietuvius susilaukti daugiau vaikų.

Prognozės prastesnės, nei tikėjosi

„Laukėme šių prognozių ir su viltimi tikėjomės, kad atrodysime šiek tiek padoriau nei ankstesniuose JT ir „Eurostato“ dokumentuose, – prisipažino VDU mokslininkė. – Bet šį sykį situacija tokia, kad tie, kurie Lietuvoje priima sprendimus, turėtų labai sunerimti.“

Naujausioje JT ataskaitoje prognozuojama, kad šimtmečio viduryje – 2050 m. – Lietuvoje gyvens 2,1 mln. gyventojų. Bet šio šimtmečio pabaigoje jų liks tik 1,5 mln.

„Tai kelia siaubą ir tai reikia suprasti. Turime bėdą mažiausiai penkiasdešimčiai metų, kadangi dėl beveik tris dešimtmečius užtrukusių labai blogų demografinių tendencijų susiklostė labai nepalanki gyventojų amžiaus struktūra“, – sakė V. Stankūnienė.

JT prognozuoja, kad gimstamumas Lietuvoje didės, mirtingumas mažės, vidutinė gyvenimo trukmė didės, emigracija mažės. Tačiau, profesorės nuomone, tai Lietuvos neišgelbės.

„Prasta mūsų amžiaus struktūra: nėra jaunimo, viduriniosios kartos, t. y. grupės, kuri galėtų susilaukti vaikų. Be to, prognozuojama, jog 65 metų ir vyresnių gyventojų Lietuvoje šimtmečio viduryje bus 29 proc. Šie žmonės į anapilį išeina dažniau, ir taip susidaro labai nepalankus skirtumas tarp gimstančių ir mirštančių gyventojų. Todėl šimtmečio viduryje priartėsime prie 2 mln., o šimtmečio pabaigoje – iki 1,5 mln.“, – konstatavo V. Stankūnienė.

reklama

Ataskaitoje teigiama, kad 2019 m. vidutiniškai viena moteris pasaulyje pagimdė 2,5 vaiko. Lietuvoje šis rodiklis pernai siekė 1,63. Antroje šimtmečio pusėje Lietuvoje vidutiškai viena moteris turėtų pagimdyti 1,8 vaiko. Bet mokslininkė atkreipia dėmesį, kad gimstamumas Lietuvoje pastaruosius kelerius metus vėl mažėjo. Be to, gimstamumo didėjimas iš esmės gyventojų skaičiaus nepakeistų dėl demografiškai nepalankios amžiaus struktūros.

Sparčiau nyksta tik kariaujanti Sirija ir Puerto Rikas

Profesorę V. Stankūnienę labiausiai JT ataskaitoje išgąsdino du grafikai.

Viename jų vaizduojama, kaip gyventojų skaičius pasaulyje kito per dešimtmetį nuo 2009 iki 2019 m. Nurodoma, kad tuo metu sparčiausiai nyko trys šalys: Sirija, Puerto Rikas ir Lietuva. „Dėl Sirijos turbūt klausimų nekyla. Bet Lietuvoje juk nevyksta pilietinis karas“, – nusistebėjo mokslininkė.

Kitas JT grafikas rodo, kad per ateinančius 30 metų gyventojų mažės 54 valstybėse, o labiausiai – Lietuvoje. Antroje vietoje yra Bulgarija, trečioje – Latvija, po jų rikiuojasi Ukraina, Serbija, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Moldova, Puerto Rikas, Japonija, Rumunija, Albanija.

reklama

„Vizualiai labai vaizdžiai pateikiama Lietuva, kaip ji nyko per praėjusį dešimtmetį ir kaip nyks per ateinančius metus. Kiekvienas skaitantis verslininkas, investuotojas tikrai šiuos grafikus pamatys. Tai yra stiprus signalas, kokia nykstanti šalis yra Lietuva“, – pabrėžė V. Stankūnienė.