Kaip tampama neformaliu Lietuvos ambasadoriumi

kaunas-tiltasVDU Psichologijos katedros darbuotojai ne vienerius metus bendradarbiauja su kolegomis iš JAV Nebraskos universiteto (Kearney) – vykdo mokslo projektus, leidžia mokslo žurnalą “Tarptautinis psichologijos žurnalas: biopsichosocialinis požiūris/ International Journal of Psychology: A Biopsychosocial Approach”, dalinasi savo žiniomis su studentais. Rugsėjo 23-26 d. į VDU Socialinių mokslų fakultetą atvyksta Nebraskos universiteto (Kearney, JAV) dėstytojai dr. Doug Tillman, dr. David Hof ir dr. Daniel Hof. Jie maloniai sutiko pasidalinti savo žiniomis su  fakulteto dėstytojais ir studentais.

Šio vizito metu dr. Doug Tillman moderuos diskusijas Tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Seksualinis priekabiavimas – problemos ir jų sprendimai“ ir skaitys autorinę paskaitą studentams „Rebuilding my Spiritual Core“. Šia proga,  dr. Doug Tillman dalijasi savo mintimis apie Lietuvą.

Kaip atradote Lietuvą ir kas Jus motyvuoja grįžti?

Apie Lietuvą aš išgirdau studijuodamas Nebraskos universite. Man dėstė dr. James Flemming, kuris ne kartą buvo lankęsis Lietuvoje. Savo paskaitose jis pasakodavo tiek apie šalį, tiek apie bendradarbiavimą su Vytauto Didžiojo universiteto Psichologijos katedromis. Tai buvo mano pirmoji teorinė pažintis su Lietuva. Stebėdamas kalbantį dėstytoją, negalėjau nepastebėti jo gilios simpatijos šiai šaliai. Dr.James Flemming man padarė didelę įtaką. Manyje jis pasėjo dvi sėklas – norą siekti mokslinės karjeros ir smalsumą aplankyti Lietuvą.

Pirmą kartą į Lietuvą atvykau 2014-ųjų vasarą, kai Vytauto Didžiojo universitetas organizavo Tarptautinės mokyklinės psichologijos asociacijos konferenciją (International School Psychology Association, ISPA). Jau šiek tiek anksčiau buvau pradėjęs dirbti Nebraskos universitete asistentu tarptautinio mokslinio bendradarbiavimo klausimais, savotiškai tęsdamas dr. James Flemming darbus ir prisidėdamas prie ryšių su Lietuva palaikymo. Aš prisijungiau prie mūsų universitetų bendro mokslinio žurnalo leidybos (International Journal of Psychology: A Biopsychosocial Approch, kartu leidžiamas VDU ir Nebraskos Universiteto Kearnyje), padėjau organizuoti tarptautinius video simpoziumus. Kai sužinojau, jog 2014 ISPA bus organizuojama Kaune, iš karto nunešiau paraišką finansavimui gauti, kad galėčiau atvykti čia ir skaityti pranešimą. Vos atvykęs čia pajutau, kad Lietuva yra daug energijos turinti vieta, o žmonės, su kuriais susipažinau, greitai tapo mano draugais.

Antrą kartą į Lietuvą jau atkeliavote ne vienas?

Taip. Aš esu vedęs, esu dviejų berniukų tėvas. Po mano pirmosios kelionės grįžęs namo aš labai daug pasakojau apie Lietuvą. Vieno tokio pokalbio metu pasakiau, kad jei turėsiu progą grįžti, tai pasiimsiu ir juos kartu, nes jie turi šią šalį pamatyti, jie turi sutikti jos žmones. Žinoma, vaikai šį pažadą įsiminė. Tiesą sakant, žadėdamas maniau, kad praeis keli metai, kol vėl galėsiu grįžti. Tačiau ISPA konferencijos metu sukurti kontaktai ir draugystės netikėtai paskatino žymiai didesnį bendradarbiavimą ir atvėrė naujas galimybes.

Išskirtinė buvo pažintis su universiteto Socialinių mokslų fakulteto Bendrosios psichologijos katedros profesore dr. Aukse Endriulaitiene. Diskutuojant su ja, pirmiausia, kilo mintis Lietuvoje pakartoti tyrimą, kurį aš kolegomis jau buvau atlikęs JAV. Vėliau ši mintis plėtojosi ir kilo noras kartu įgyvendinti dar didesnį projektą. Mano kolegos Lietuvoje nuveikė didžiulį darbą teikdami paraiškas ir ieškodami finansavimo mūsų bendroms idėjoms įgyvendinti. Šiuo metu kartu vykdome Lietuvos mokslo tarybos remiamą mokslininkų grupių projektą „Psichikos ligos stigma: psichologų ir socialinių darbuotojų požiūris į psichikos liga sergančius asmenis ir jo reikšmė profesinei veiklai“, lygiagrečiai vykdome tyrimą JAV ir Lietuvoje. Lietuvos mokslo tarybos parama mūsų projektui leido man vėl atvykti į Lietuvą 2015 rudenį. Taigi, man beliko tesėti pažadą ir kartu pasiimti savo sūnus.

Antroji kelionė buvo dar viena puiki proga pažinti Lietuvą. Aš žinojau, kad Lietuva man patinka, bet stebėdamas savo vaikus, jų susižavėjimą, jaučiau, kad mano simpatijos tik dar labiau stiprėja. Savo ofise aš turiu dovanų iš Lietuvos, o Vilniuje nufotografuota mano berniukų nuotrauka yra mano mėgstamiausia.

Rugsėjį laukia trečias kartas – aktyvus ir darbingas vizitas?

Šį kartą atvyksime dar didesne komanda, aš ir du mano kolegos dr. David Hof ir dr. Daniel Hof. Skaitysime pranešimus ir vesime praktinius užsiėmimus konferencijoje, taip pat skirsime atskirą dieną susitikimui su studentais, jiems skirtomis paskaitoms, dalinsimės savo profesine patirtimi.

Kai aš galvoju, kas labiausiai mane motyvuoja tęsti bendradarbiavimą, turiu pripažinti, kad man patinka jūsų šalis, bet dar labiau man patinka čia esantys mano kolegos ir draugai. VDU kolegos nuolat mane skatina daug dirbti, siekti didelių tikslų ir vystyti bendradarbiavimą. Dabar aš rengiuosi trečiajai savo kelionei į Lietuvą, bet tikiuosi, kad tai trečia kelionė ir jų bus dar daugiau. Lietuva dabar jau yra mano dalis ir aš tuo didžiuojuosi, turbūt nebūna savaitės, kad aš kam nors nepapasakočiau apie šią šalį. Taigi, iki susitikimo Lietuvoje!

Dr. Doug Tillman paskaita „Rebuilding my Spiritual Core“ vyks rugsėjo 26 d. nuo 11 val. 15 min. VDU Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66, 108 aud.).

Dr. David Hof ir dr. Daniel Hof paskaita „Wellness in the Helping Profession“, kurią moderuos Dr. Doug Tillman vyks rugsėjo 26 d. nuo 12 val. 30 min. VDU Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66, 108 aud.)

Daugiau apie konferenciją „Seksualinis priekabiavimas problemos ir jų sprendimai“ rasite konferencijos internetinėje svetainėje.

Doug Photo