Ką Lietuvos akademinė bendruomenė žino apie Europos socialinį tyrimą?

VDU mokslininkų komanda, siekdama sužinoti kaip Europos socialinis tyrimas (EST; angl. European Social Survey) – vienas didžiausių ir kokybiškiausių tyrimų visoje Europoje yra žinomas Lietuvos akademinei bendruomenei, atliko internetinę apklausą.

Europos socialinis tyrimas yra kas dvejus metus Europoje atliekama tarptautinė apklausa apie skirtingų šalių gyventojų požiūrius, įsitikinimus ir elgseną. 2001 m. pradėtame vykdyti tyrime jau dalyvavo daugiau nei 30 Europos šalių, o Lietuva įsitraukė 2008 m.

EST už inovacijas tarpkultūriniuose apklausų tyrimuose 2005 m. apdovanotas Europos Sąjungos Dekarto prizu ir yra pripažintas kokybiškiausiu socialiniu tyrimu Europoje. Nuo 2013 m. EST veikia kaip Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumas (EMTIK), o 2016 m. Europos mokslinių tyrimų infrastruktūrų strategijos forumas (EMTISF) jam suteikė EMTISF Gairių statusą. Nuo 2019 m. EST Lietuvoje įgyvendina Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), o lauko tyrimus vykdo UAB „RAIT”.

EST EMTIK sukūrė daugybę išteklių (tyrimo duomenų rinkiniai, elektroninės mokymosi priemonės, mokymo kursai ir seminarai, svarbiausių tyrimo rezultatų bukletai ir pan.), kuriais gali naudotis ir jau naudojasi įvairios tikslinės visuomenės grupės: dėstytojai, tyrėjai, mokslininkai, studentai, politikai, žurnalistai ir kt. EST yra žinomas dėl įvairių visuomenei aktualių temų, kurios sudaro EST klausimyną. Pavyzdžiui, kiekvienoje bangoje atsikartojančios temos yra žiniasklaida ir socialinis pasitikėjimas; politika; subjektyvi gerovė; socialinė atskirtis; religija; tapatybė; socialinis demografinis visuomenės profilis; žmogiškosios vertybės. Kintantys temų moduliai, kurie buvo įgyvendinti ir Lietuvoje, yra dar įvairesni – gyventojų požiūriai į socialinę gerovę, šeimą ir darbą; pasitikėjimas baudžiamuoju teisingumu; demokratijos suvokimas ir vertinimas; požiūriai į imigraciją, sveikatos ir socialinę nelygybę, klimato kaitą ir energetiką, teisingumą ir sąžiningumą, gyvenimo ciklo pokyčius. Galima drąsiai teigti, kad EST apklausą sudarančių temų įvairovė ir gausa bei didžiulis duomenų, surinktų laikantis aukščiausių metodologinių standartų, masyvas skirtingų disciplinų mokslininkams suteikia unikalią galimybę įvairiais rakursais tyrinėti ir geriau pažinti Europos visuomenę.

Kviečiame susipažinti su VDU mokslininkų komandos atliktos apklausos rezultatais: http://mokslolietuva.lt/2021/01/ka-lietuvos-akademine-bendruomene-zino-apie-europos-socialini-tyrima/