Forume – diskusijos apie mūsų teises krizių ir karo akivaizdoje
Tarptautinės žmogaus teisių dienos išvakarėse, gruodžio 9 d., Vilniuje įvyks jau 5-asis Nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF), kuris šiemet bus skirtas žmogaus teisių klausimams krizių ir karinių konfliktų akivaizdoje bei Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-mečiui.
Kasmetine tradicija tapęs forumas kviečia visuomenę diskutuoti apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje ir apie būdus užtikrinti, kad mūsų šalyje būtų gera gyventi visų tautybių, tikėjimų, lyčių, socialinių padėčių, įsitikinimų ar pažiūrų žmonėms – visiems. Pasak vienos iš forumo organizatorių dr. Editos Žiobienės, šiandien kaip niekada aktuali žmogaus teisių užtikrinimo tema – karo veiksmai Ukrainoje, humanitarinė ir migracijos krizės, vis dar juntamos pandemijos ir su ja susijusio karantino pasekmės. „Net 7,5 mln. Ukrainos vaikų teko palikti gimtus namus, visuomenės vis dar sprendžia suprastėjusios fizinės sveikatos, psichologinės būklės, vaikų pasiekimų mokymosi procese ir įvairių paslaugų prieinamumo problemas. Ir tai tik keletas išmėginimų, kuriems sprendimų reikia jau dabar. Matome ir vertiname valstybės pastangas bei pažangą užtikrinant žmogaus teises. Kita vertus, visada atsiranda nauji iššūkiai, reikalaujantys nuolatinės veiksmingų priemonių paieškos, siekiant sudaryti galimybes kiekvienam asmeniui naudotis savo teisėmis“, – apie būsimo forumo temas kalba Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.
Forumas ir vėl po vienu stogu suburs akademinę, valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus bei tarptautinę bendruomenes: renginyje dalyvaus ir diskutuos žmogaus teisių aktyvistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, politikai, mokslininkai, teisininkai ir kiti svečiai iš Lietuvos bei užsienio. Iš viso šiemet Nacionalinis žmogaus teisių forumas sulauks beveik 100 dalyvių iš Lietuvos, Ukrainos, Belgijos, JAV, Kanados, Švedijos, Nyderlandų, Islandijos ir kitų šalių.
Renginio programoje, kaip įprasta, numatytos diskusijos pačiomis įvairiausiomis ir aktualiausiomis temomis. Forumo dalyviai Konstitucijos 30-mečio proga aptars konstitucinę žmogaus teisių gynybą karo, pandemijos ir kitų iššūkių kontekste. Diskusijose taip pat bus kalbama apie dezinformaciją ir melagienų kampanijas, religijos laisvę karo metu, Lietuvos atvirumą pabėgėliams, pažeidžiamiausių grupių apsaugą grėsmių akivaizdoje, šeimos formų kaitą, pilietybės sampratą, romų integraciją, smurtą dėl lyties, LGBTIQ asmenų teises, psichikos sveikatos sistemos pokyčius, motinystės iššūkius, paauglių pilietinį aktyvumą ir kitus klausimus. Renginių programą vainikuos filmo „Chaylla“ peržiūra ir ištrauka iš pasakojimo-pasirodymo „Drebulė, Eglės dukra“.
Iškilmingame renginio atidaryme forumo dalyvius sveikins LR Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, LR Konstitucinio Teismo pirmininkė dr. Danutė Jočienė ir LR užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.
Nacionalinis žmogaus teisių forumas vyks gruodžio 9 d., penktadienį, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius).
Forumo programa lietuvių ir anglų kalbomis. Renginio metu bus teikiamas vertimas į anglų, ukrainiečių/lietuvių ir gestų kalbas.
Forumo organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas, LR užsienio reikalų ministerija, Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos negalios organizacijų forumas, LR Seimas, LR Seimo kontrolierių įstaiga, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga.
Rėmėjas: Friedricho Eberto Fondas
Informaciniai partneriai: LRT, manoteises.lt.
Organizaciniai partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, LR Konstitucinis Teismas, festivalis „Nepatogus kinas“.
Partneriai: Švedijos ambasada, Kanados ambasada, Nyderlandų Karalystės ambasada, Švedijos institutas, Aktyvių piliečių fondas, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas, Europos negalios forumas.