Dr. Daumantas Stumbrys: kas laukia rajonų, kur gyvena keliskart daugiau senjorų nei jaunimo

VDU Demografinių tyrimų centro jaunesniojo mokslo darbuotojo ir Sociologijos katedros lektoriaus dr. Daumanto Stumbrio teigimu, demografinės senatvės koeficientas rodo, kokia ateitis rajono laukia po kelių metų. „Tai yra tam tikra našta ateities kartoms. Jaunimo dalis yra gerokai mažesnė negu vyresnio amžiaus žmonių dalis. Tai, kas laukia tų regionų – demografinės struktūros pokyčiai“, – tv3.lt komentuoja D. Stumbrys. Demografo teigimu, dėl senėjančių gyventojų rajonas gali tapti nebepatrauklus verslui ir naujoms investicijoms.

Demografo D. Stumbrio nuomone, demografinį senėjimą imtis valdyti reikėjo jau anksčiau. „Daugybė buvo ženklų, kad reikia imtis veiksmų prieš 10, prieš 20 metų. Čia mes matome pasekmę, kuri yra tam tikrų demografinių procesų rezultatas. Galbūt mes galime juos sieti su tam tikrais politiniais priimtais sprendimais, demografinės politikos klausimais, regionine politika, bet tai jau yra rezultatas. Mes matome rezultatus pokyčių, kurie vyko prieš penkis, prieš dešimt metų, gimstamumo rodikliai kokie buvo“, – teigia D. Stumbrys.

Didėjančiam demografinės senatvės koeficientui, D. Stumbrio teigimu, įtakos gali turėti kelios priežastys. Viena, mažėja gimstamumas. Specialisto teigimu, Lietuvoje yra labai žemas suminis gimstamumo rodiklis – jis tesiekia 1,6. „Tai reiškia, kad du suaugę žmonės susilaukia 1,6 vaiko, du žmonės pakeičia pusantro žmogaus. Ateina grubiai 25 proc. mažesnė karta“, – sako D. Stumbrys. Ankstesnės kartos buvo žymiai didesnės už dabartinę. Kadangi mažėja gimstamumas, išsikreipia demografinė piramidė. „Demografinė piramidė jau net nepanaši į demografinę piramidę, ji panaši į apverstą piramidę, nes apačia netenka savo pagrindo. Tai reiškia, kad jaunų žmonių skaičius yra labai mažas“, – sako D. Stumbrys.

Taip pat prisideda ir didėjanti gyvenimo trukmė. Kuo ilgiau žmonės gyvena, tuo didesnį svorį demografinėje piramidėje turi. „Sveikatos politikoje matėme kažkokius veiksnius, gyvenimo trukmė ilgėja. Gyventojų sveikata niekada nebuvo tokia gera, prieš pandemiją turiu omenyje, kokia buvo 2020 m. pradžioje, tikrai matėme pozityvius pokyčius“, – komentuoja D. Stumbrys. Specialisto teigimu, reikėtų koncentruotis į gimstamumo rodiklių gerinimą šalyje. Vienas iš aspektų – kurti geresnes sąlygas jauniems žmonėms kurti šeimą ir tuo pačiu metu dirbti.

„Yra tokia tezė, kad gimstamumas augs arba stabilizuosis kai žmonės galės tuo pačiu metu ir auginti šeimą, ir daryti karjerą. Kad nereikėtų moteriai rinktis tarp šeimos ir darbo. <…> Jeigu yra galimybė derinti šeimą ir darbą, tiek moteriai, tiek vyrui tai yra svarbu, tai tu gali tada turėti vaikų ir tau nereikia daryti radikalių gyvenimo pasirinkimų“, – sako demografas D. Stumbrys.

Skaitykite daugiau: https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/nykstanti-lietuva-kas-laukia-rajonu-kur-gyvena-keliskart-daugiau-senjoru-nei-jaunimo-n1078427