Dekano Algio Krupavičiaus mintys 2017-ųjų pirmakursiams
Link pabaigos eina antrasis 21-ojo amžiaus dešimtmetis. Jūs, 2017-ųjų pirmakursiai, pasaulį išvydote beveik 20 ir 21-ojo amžiaus sandūroje. Bet per tuos nepilnus kelis dešimtmečius pasaulis keitėsi, keičiasi ir keisis ateityje. Šių laikų pasaulis jau pradeda vis labiau gyventi ir gyvena kūrybos ir savairaiškos amžiuje. Kartais sakoma, kad gyvename technologijų amžiuje. Bet tai nėra tiesa, nes pasaulis jau patyrė mažiausiai tris technologijų revoliucijas ir patiria ketvirtąją. Tačiau technologijos yra tik priemonės, o ateitis yra kūrybos ir saviraiškos visuomenė. Technologijos Jums tik padės turėti daugiau laiko sau ir pasauliui. Kūrybos ir saviraiškos visuomenėje daug svarbiau nei technologijos yra patys žmonės, t.y. kokie esame mes patys.
Kūrybos ir saviraiškos visuomenėje kaip niekada yra svarbus išsilavinimas. Tai dar viena svarbi žinia, nes universitetas yra vieta, kur įgyjamas išsilavinimas. Tai jau esu kelis kartus sakęs skirtingose auditorijose. Bet pasikartosiu. Išsilavinimas niekada nebuvo svarbesnis nei yra šiandien. Jo atėjote siekti į Vytauto Didžiojo universitetą. Šiame universitete Jūs gyvensite ir studijuosite artimiausius kelis metus. Tai atviras ir įvairių galimybių suteikiantis universitetas. Kad jis būtų toks, kokio norite, ir kad būtų dar patrauklesnis nei yra, reikės ir Jūsų indėlio. Ir tas didesnis ar mažesnis indėlis yra ir bus svarbus.
Jūs, 2017-ųjų pirmakursiai, esate 21-ojo amžiaus vaikai. Apie šių laikų jaunimą ir Jus kalbama įvairiai. Kad jaunimas yra savimylos ir narcizai, nes būti „žvaigždėmis“ šiais laikais paprasta, ypač socialiniuose tinkluose. Kad tie tinklai yra permanentinis realybės šou ir taip toliau. VDU profesorius Gintautas Mažeikis yra viename interviu pastebėjęs, kad dabarties jaunimui socialiniai tinklai yra naujieji savęs įkalinimo mechanizmai, arba tokie virtualūs laimingi kalėjimai. Gal ir taip. Bet kiti mano, kad šių laikų jaunimas yra pozityvus, žingeidus, aktyvus ir tiki, kad reikia drąsiai imtis naujovių, nebijoti iššūkių. Tiesa, matyt, yra per vidurį. Bet tikrai aišku, kad Jūsų karta, kurią gali vadinti z ar w, ar dar kitokia, yra laisvės ir individualizmo karta.
Tačiau bet kuriai kartai reikia surasti savo sėkmės raktą. Šių laikų pasaulyje neretai yra manoma, kad jaunimui, o ir kiekvieno mūsų ir visų mūsų, sėkmės raktas yra protas ir ambicijos. Garsus Kanados žurnalistas ir rašytojas Malcolm T. Gladwell, kurio keli bestseleriai kaip „Išskirtys“ ir „Mirksnis“ yra išversti ir į lietuvių kalbą, pastebėjo, kad tai, anaiptol, nebūtinai yra tiesa. Jis kalbėjo pirmiausia, kad, ko gero, dešimties tūkstančių valandų taisyklė yra beveik visuotinė sėkmės formulė. Ir šią formulę jis iliustravo pamokančiais The Beatles, Bill Gates ir kitų pavyzdžiais. Kitaip tariant, bet kurioje srityje norint tapti profesionalu reikia studijuoti ir praktikuotis nemažiau nei dešimt tūkstančių valandų. Šis laikas, beje, iš esmės prilygsta ketverių metų bakalauro ir dvejų metų magistro kartu trukmės studijoms…., jei studijuotumėte standartiškai po maždaug 40 valandų per savaitę.
Ir visai pabaigai. Kiekvienas iš Jūsų esate labai geras vienoje ar kitoje srityje. Tik tas sritis Jums reikės surasti, jei dar neradote. Kiekvienas iš Jūsų galite ką nors duoti kitiems, tik turite taip ir daryti. Kiekvienas iš Jūsų turi puoselėti savo gebėjimus, talentus ir intelektą, o studijos universitete turi padėti Jums tai daryti.