Algis Krupavičius. Kuris ir kas?

Po kelių dienų Lietuva turės naują prezidentą. Po dešimties Dalios Grybauskaitės metų. Dabar iš devynių kandidatų teliko du. Pirmame rinkimų rate abu kartu surinko per 60 proc. balsų ir už abu kartu balsavo beveik 900 tūkst. rinkėjų.

Bet Lietuva dar renkasi. Vieną iš dviejų. Nors kai kurie politikos apžvalgininkai sako, kad lyg ir yra intriga, bet pirmojo rato balsų, tekusių kitiems kandidatams, aritmetika yra akivaizdžiai palankesnė Gitanui Nausėdai. Beje, viešosios komunikacijos ekspertai yra tikslesni, kai teigia, kad Ingridai Šimonytei, norint laimėti, reikėtų įlipti į labai aukštą kalną. Pridėčiau, kad ne tik aukštą, bet ir stiklo, o stiklas, kaip žinia, slidus. Gerai. Pradžioje apie balsų aritmetiką. Kadangi rinkimai sudvejinti, kartu renkamas prezidentas ir Europos Parlamento nariai, tai rinkėjai juose bus gana aktyvūs. Tam yra du tokių pačių sudvejintų rinkimų precedentai 2004 ir 2014 metais. Tad pagal šiuos precedentus ir jau susiklosčiusį rinkėjų aktyvumo standartą – apie 50 proc. nuo visų, galima tikėtis, kad ir šį kartą 47–48 proc. aktyvumas yra tikėtinas. Kita reali prielaida, kad esant panašiam aktyvumui, kaip ir pirmame prezidento rinkimų ture, rinkėjų balsai skirstysis panašiomis proporcijomis. Ko laukti konkrečiai? Nepaisant, kaip ir už ką agituotų buvę kandidatai ar jų partijos, Skvernelio balsų dauguma po tokio valstiečių žaliųjų ir konservatorių susipriešinimo ne vakar ar užvakar, o per pastaruosius metus, keliaus Nausėdai.

Dalis socialdemokratų šalininkų jau pirmame rate rinkosi Nausėdą kaip kandidatą, kuris gali laimėti rinkimus. Antrame prie pirmųjų prisijungs likę socialdemokratų rėmėjai. „Juozaitininkai“ gana atvirai sako, kad mažesnė blogybė yra Nausėda. Vėl I. Šimonytei nėra daug vilčių sulaukti naujų balsų ir šioje stovykloje. Tomaševskiui, norint pakartoti buvusių Europos Parlamento rinkimų sėkmę, labai reikia, kad jo rinkėjai dalyvautų. Ir jiems, matyt, vėl yra artimesnis Nausėda nei Šimonytė. Beje, turiu nuvilti tuos, kurie mano, kad staiga ateis daug naujų rinkėjų. Bijau, kad bendras aktyvumo lygis tokio scenarijaus prognozuoti niekaip neleidžia. Ateis kiek mažiau nei pirmame prezidento rinkimų ture vien dėl to, kad kartu nevyks referendumas dėl dvigubos pilietybės. Susumuojant. Rinkimų aritmetika akivaizdžiai yra G. Nausėdos, o ne I. Šimonytės pusėje. Ir čia nieko asmeniška!

Skaitykite daugiau…