Algis Krupavičius. Dvi diagramos, kurias verta prisiminti prieš būsimus rinkimus

Prieš kiekvienus rinkimus demagogijos srautas viešojoje erdvėje įprastai gerokai išauga. Šiais po-tiesos arba post-truth laikais jos kiekis, ko gero, didėja bent jau aritmetine progresija.

Dar daugiau, dabartiniais laikais atsirado nauja manipuliatorių rūšis – savimi įtikėję meluojantys demagogai , kurie patys ir patiki savo interpretacijomis. Dar blogiau, kad tų manipuliacijų centru tampa (čia švelniai, bet mažiau politiškai korektiškai kalbant, būtų „jau tapo“) pati jos Didenybė Valdžia. Ir visa tai vyksta pačiuose įvairiausiuose valdžios lygiuose ir skirtingiausiomis apraiškomis. Kaip bebūtų paradoksalu, bet kaip tik iš aukščiausios valdžios liejasi plačios manipuliacinės srovės arba melagingos naujienos (fake news). Mūsų laikų klasika čia, matyt, būtų D. Trumpas. Bet nemanykite, kad Lietuva yra kokia nors teigiama išimtis iš bendrų tendencijų. Anaiptol. Ir net priešingai. Dabartinė valdžia kaip tik turi daug paskatų kurti melagingas naujienas, nes jomis prisireikia pagrįsti ne vieną ir ne dvi vadinamas „reformas“.

O prieš rinkimus ir papildomų stimulų „gražiau atrodyti“ randasi, kad visais būdais rinkėjus patrauktų į savo pusę. Tikrovėje melagingas naujienas nuo tikrų atskirti nėra itin paprasta. Ką nors paneigti ir parodyti, kad viskas yra gerokai kitaip nei kieno nors sakoma, dažnai reikalauja ilgų įrodinėjimų ir gausybės alternatyvių faktų.

Skaitykite daugiau