SMF istorija

VDU SMF 30

Atskyrus nuo Humanitarinių mokslų fakulteto socialinių mokslų studijų programas, 1990 m. gruodžio 20 d. VDU Senato nutarimu Vytauto Didžiojo universitete įsteigtas Socialinių mokslų fakultetas. Fakultetui iš pradžių vadovavo VDU prorektorė Liucija Baškauskaitė. Jai padėjo Psichologijos katedros vedėjas Juvencijus Lapė, kuris 1991 m. paskirtas dekano pareigoms. Tuomet pagrindinių studijų struktūrą sudarė politologijos, sociologijos ir psichologijos studijų programos. Fakultete 1991 m. studijavo 98 studentai, dirbo 12 profesorių, 42 docentai. Suteikus bakalauro kvalifikacinį laipsnį, fakulteto absolventai galėjo tęsti studijas pagal magistrantūros politologijos, taikomosios sociologijos, socialinės rūpybos, taikomosios pedagogikos, profesinio mokymo vadybos, mokyklinės psichologijos, organizacinės psichologijos, komercinės teisės ir tarptautinės teisės studijų programas. Rengiant edukologijos, sociologijos ir psichologijos mokslų krypčių doktorantus, socialinių mokslų daktaro laipsnis fakultete   suteiktas kartu su kitais šalies universitetais. Tuometiniai edukologijos krypties doktorantūros partneriai –  Kauno technologijos universitetas; sociologijos krypties – Vilniaus universitetas, KTU bei Lietuvos filosofijos ir sociologijos institutas; psichologijos – Klaipėdos universitetas.

Fakultetui plečiantis, kūrėsi naujos katedros ir centrai (apie juos išsamiau – tolesniuose skyriuose), kurie organizavo ne tik studijas, bet ir atliko mokslinius tyrimus. Fakulteto mokslinio potencialo plėtojimas siejamas ne tik su savų mokslininkų ugdymu, bet ir su užsienio mokslo tyrėjų bei dėstytojų glaudžiu bendradarbiavimu. Užsienio specialistai teikė paramą sudarant studijų programas, studijų dalykų planus, skaitant studentams paskaitas, vadovaujant studentų baigiamiesiems darbams, vedant seminarus bei praktikos darbus. Į fakultetą atvyko daugiausia mokslininkų iš JAV universitetų (Pensilvanijos, Detroito, Indianos, Temple), Švedijos (Linkopingo), Norvegijos (Bergeno) ir kitų šalių.

Socialinių mokslų fakultetas, įkurtas K. Donelaičio g. 52 rūmuose, stengėsi studentams sudaryti kuo palankesnes sąlygas studijuoti, naudotis specialybės literatūra, kurią, kaip vertingą paramą, teikė atvykstantys į fakultetą mokslininkai iš užsienio universitetų. Nuo 2014 metų rugsėjo fakultetas įsikūrė naujose patalpose Jonavos gatvėje 66. Bendruomenė dirba bei mokosi šiuolaikiškai atnaujintose, žmonėms su negalia pritaikytose patalpose. Auditorijos turi visą reikiamą įrangą, yra kompiuterių klasių, konsultacijų kabinetų, specializuota skaitykla. Bendruomenės nariai gali apsilankyti įvairiose laisvalaikio erdvėse, kavinėje.

Švęsdamas Universiteto šimtmetį, Socialinių mokslų fakultetas skaičiuoja 32-uosius gyvavimo metus. 2022 m. fakultetas vienija apie 900 studentų ir daugiau nei 80 darbuotojų bendruomenę. Absolventų skaičius artėja prie 10 000. Fakultete vykdomos antropologijos, socialinio darbo, sociologijos ir psichologijos studijų krypčių visų trijų pakopų programos (2022 m. priėmimas vyko studijuoti   13 studijų programų), vystomos sociologijos ir psichologijos mokslo kryptys.

Socialiniai mokslai, nepaisant įvairių tam tikrų specialybių ar studijų programų laikino populiarumo, buvo ir vis dar yra patrauklūs. Nuo socialinių mokslų daug priklauso, kiek mūsų visuomenės supranta,  kas buvome, kas esame ir kur turime eiti. Visuomenės ir žmonės gali išsiversti be nemažos dalies technologijų, bet nepažindami savęs ir bendruomenės neišmoksta gyventi kartu. Ne veltui senovės romėnai principą cognosce te ipsum, arba pažink save, vertino kaip vieną svarbiausių. O senovės graikai jį iškalė Delfų Apolono šventyklos, kur gyveno garsusis antikos orakulas, sienoje. Tad socialiniai mokslai yra būtent tie, kurie moko pažinti save ir kitus, individus, grupes ir visuomenes. VDU Socialinių mokslų fakultetas buvo ir yra ta vieta, kur jauni žmonės turi itin palankias sąlygas plėtoti šiuos gebėjimus.

Nuo 1990 iki dabar Socialinių mokslų fakultetui vadovavo 6 dekanai. Kolegų prisiminimai apie juos ar jų pačių įžvalgos atskleidžia ir fakulteto raidą.

Socialinių mokslų fakultetas K. Donelaičio g. 52 (iki 2014 m.)
SMF istorija

Socialinių mokslų fakultetas Jonavos g. 66 (nuo 2014 m. rugsėjo)

Naujojo SMF pastato Jonavos g. 66 atidarymas, 2014 m.

Socialinių mokslų fakulteto dekanai

1991 m.–1997 m. dekanas doc. dr. Juvencijus Lapė;

1997 m.–2006 m. – prof. habil. dr. Rimantas Laužackas;

2006 m.–2010 m. – prof. habil. dr. Kęstutis Pukelis;

2010 m.–2015 m. – prof. dr. Jonas Ruškus;

2015–2020 m. – prof. dr. Algis Krupavičius;

2020 m. ir dabar – doc. dr. Aurelija Stelmokienė.