Tyrimas parodė, kuo skiriasi įvairių kartų požiūris į homoseksualumą
Nors moksliniai tyrimai rodo, kad visuomenės netolerancija ir neigiamas nusistatymas netradicinės lytinės orientacijos atžvilgiu neigiamai veikia tos visuomenės homoseksualių narių gerovę, dar šį pavasarį Lietuvos Seime svarstytas tos pačios lyties partnerystės įstatymas, įžiebęs aršias diskusijas ir politiniame, ir visuomeniniame lygmenyje, nebuvo priimtas, rašoma Europos socialinio tyrimo atstovių parengtame straipsnyje.
Vis daugėja tyrimų, rodančių, kad skirtingoms kartoms atstovaujantys asmenys pasižymi skirtingomis vertybėmis, mąstymu ir elgsena. Kartų teorijos šalininkai teigia, kad šiuos skirtumus lemia skirtingas kultūrinis, politinis ir ekonominis kontekstas, kuriame gimsta, auga ir formuojasi asmenybė. Tyrimai taip pat rodo, kad vyresnes, konservatyvesnes kartas pakeičia jaunesnės kartos atstovai, kurie yra atviresni ir toleraniškesni. Taigi, ar galima manyti, kad visuomenės požiūris į homoseksualumą priklauso ir skiriasi tarp kartų, kurioms atstovauja tos visuomenės nariai?
Rasti atsakymą į šį klausimą gali padėti naujausi Europos socialinio tyrimo (EST) 9–osios bangos (2018–2019 m.) duomenys, surinkti 27 Europos šalyse. Bendrai, įgyvendinant 9–ąją EST bangą, apklausta apie 47 tūkst. respondentų. Apklausoje buvo vertinami 3 požiūrio į homoseksualumą komponentai: 1) požiūris į homoseksualų elgesį – respondentų pritarimas homoseksualių asmenų laisvei gyventi taip, kaip jie nori; 2) požiūris į homoseksualius asmenis – pritarimas teiginiui, kad jiems būtų gėda, jei artimas šeimos narys būtų gėjus ar lesbietė ir 3) požiūris į homoseksualių asmenų pilietines teises – pritarimas tokioms pat homoseksualių ir heteroseksualių porų teisėms įsivaikinti.
Susipažinti su apklausos rezultatais kviečiame EST komandos Lietuvoje atstovių dr. Gabijos Jarašiūnaitės–Fedosejevos ir dokt. Karinos Kravčenko parengtame straipsnyje: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1471223/tyrimas-parode-kuo-skiriasi-ivairiu-kartu-poziuris-i-homoseksualuma