Ekspertė apie internetines patyčias: net savo kambaryje vaikas nėra saugus

„Siūlau pirmiausia mums, suaugusiesiems, pasižiūrėti į save – ar kritikuodami, kaltindami, priekaištaudami neskaudiname namiškių?“ – apie patyčias kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros docentė dr. Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė. Apie patyčių priežastis, padarinius ir sprendimo būdus taip pat kalbėjomės su „Vaikų linijos“ kampanijos „Be patyčių“ koordinatore Egle Balčiūte.

Patyčios tarp vaikų – suaugusiųjų elgesio atspindys „Svarbu suvokti, kad vaikai mokosi mėgdžiodami suaugusiuosius. Kalbant apie patyčias siūlau pirmiausia mums, suaugusiems, pasižiūrėti į save – ar kritikuodami, kaltindami, priekaištaudami neskaudiname namiškių? Pasitikrinkime, kokias žinutes savo vaikams siunčiame kalbėdami apie kitus: „ta mokytoja nieko verta“, „mūsų kaimynas lodorius paskutinis“, „debilas vairuotojas“ ir t. t. Atkreipkime dėmesį į tai, kaip kalbame būdami šalia savo vaikų, kai kito asmens elgesys mums atrodo nepriimtinas“, – 15min kalbėjo dr. J.Vyšniauskytė-Rimkienė. Anot jos, vien pasižvalgius „Facebook“ ar kituose socialiniuose tinkluose matyti, kad tai visuotinai paplitęs reiškinys. Bendravimo kultūrą smukdo ne tik smurto demonstravimas televizijoje, bet net tarp politikų išplitęs vienas kito žeminimas. Kalbant paprastai, trūksta pagarbos asmeniui, kad ir kas jis būtų. „Sutikite, mūsuose dar sunku būti kitokiam. Asmenų su negalia, kitataučių ir kitaip mąstančių ar atrodančių priėmimas mūsų visuomenėje vis dar yra jautri tema. Jeigu patys save jautriau priimtume, gerbtume artimąjį ir neprietelių nesiektume suplėšyti į gabalus – savo vaikus išmokytume žymiai daugiau pakantumo. Tai ir būtų žingsnis į patyčių mažėjimą vaikų tarpe“, – svarstė pašnekovė.

Skaitykite daugiau…