Algis Krupavičius: Delegitimacija, arba Europos Sąjunga atsitraukia?

Aplinkui pandemija. Jau gerokai daugiau nei 2 milijardai pasaulio gyventojų saviizoliacijoje. Pasaulis užsidaro. Nors Kinija po truputį atsidaro. Bet Europa jau užsidarė. Išskyrus gal tik Švediją. Sinusoidė.

Koronaviruso drama didžiausiu greičiu plėtojasi kaip tik Europoje. Ir kol kas Europa pagal jos statistiką lenkia ir JAV, ir Kiniją. Po dviejų pasaulinių karų Europa buvo ta pasaulio vieta, kur daugiau nei 60 metų buvo įgyvendinamas didžiausias transnacionalinės integracijos projektas. Jis per laiką turėjo kelis vardus, bet dabartinis – Europos Sąjunga. Šio projekto optimistai jau kuris laikas horizonte matė net Jungtinių Europos Valstijų miražą. Tačiau vietoj jo atsirado molekulė – koronavirusas, kuri yra net per maža, kad būtų galima pastebėti paprastu mikroskopu. Bet ji pavertė Europą vieta, kur „skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas“. Ir užsidarė Italija, Ispanija, Lietuva, Lenkija, Vokietija ir taip toliau. Nors Europa jau kuris laikas norėjo būti atvirų visuomenių pavyzdžiu visam pasauliui. Dabar yra kitaip. Praėjusios savaitės pradžioje atliktos visuomenės nuomonės apklausos Ispanijoje, Italijoje ir Prancūzijoje rodo, kad didžiulė dauguma šiose šalyse palaiko griežtas valdžios nustatytas saviizoliacijos priemones. Ispanijoje jas remia 87 proc., Italijoje – net 90 proc., o Prancūzijoje – 88 proc.[1] Lietuvoje prieš kurį laiką 66 proc. apklaustųjų valdžios veiksmus vertino teigiamai. Beveik nėra abejonių, kad iš esmės visose Europos šalyse matytume labai panašų visuomenės nuomonių paveikslą. Jo pavadinimas – „Sugrįžimas į nacionalines valstybes“. Ar Europos Sąjunga padeda įveikti krizę? Toks klausimas italams, ispanams ir prancūzams irgi buvo užduotas. Dauguma, arba 61 proc., italų pasakė, kad ES nepadeda, ir vos 24 proc. manė, kad padeda.

Skaitykite daugiau…