VDU profesoriui Jonui Ruškui – ŠMSM garbės ženklas
Spalio 16 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos garbės ženklu buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Socialinio darbo katedros profesorius, buvęs Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininkas Jonas Ruškus.
Prof. J. Ruškus – vienas iš aštuonių švietimui nusipelnusių žmonių, kuriems trečiadienį garbės ženklus įteikė Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Profesoriui apdovanojimas įteiktas už sistemingą indėlį formuojant ir įgyvendinant mokslinių tyrimų, studijų ir su studijomis susijusios veiklos įtraukių galimybių negalios politiką, ekspertinį darbą tarptautiniu, nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis bei atstovavimą Lietuvai tarptautiniu lygmeniu.
Priimdamas apdovanojimą, VDU prof. Jonas Ruškus padėkojo savo tėvams – mamai gydytojai Irenai ir tėvui pedagogui Jonui, taip pat – VDU ir žmonių su negalia bendruomenei, be kurių indėlio, pasak jo, profesoriaus veikla nebūtų buvusi pastebėta ir įvertinta.
„Pastebėjimas ir išreikšta pagarba nėra kokio nors individualių kompetencijų rinkinio rezultatas! Labiau tai yra rezultatas pilietine ir bendruomenine patirtimi įgyto supratimo, kad yra žmonių grupės, kurios dėl to, kad tokios yra, dėl savo tapatybės, patiria tai, ko joks žmogus neturėtų patirti. Be to, tai yra kryptingo pokyčių veiksmo rezultatas, vadovaujantis tarptautiniu mastu sutartais tikslais, žmogaus teisių standartais, apsaugant sisteminę nelygybę patiriančias žmonių grupes. Man labai svarbus 1-asis Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos straipsnis, skelbiantis, kad visi žmonės gimsta laisvi ir lygūs savo orumu ir teisėmis. Jiems yra suteiktas protas ir sąžinė, ir jie turi elgtis vienas su kitu atsakingai ir pagarbiai“, – pažymėjo profesorius.
Andriaus Ufarto nuotr.
Prof. Jonas Ruškus 2014 m. tapo pirmuoju Lietuvos atstovu Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitete, 2018-aisiais jis buvo perrinktas antrai kadencijai iki 2022 m. gruodžio. Šiuo metu jis yra Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos narys, buvęs pirmininkas (2018–2021 m.).
Profesorius yra socialinių mokslų daktaras, pripažintas negalios srities ekspertas, aktyviai dalyvaujantis nacionaliniuose ir tarptautiniuose projektuose, skirtuose pagrįsti neįgaliųjų ir kitų pažeidžiamų grupių teisių užtikrinimo būtinybę. Jo mokslinė veikla skirta daugiausia socialinio darbo ir švietimo tyrimams, socialinei įtraukčiai ir žmogaus teisėms. Profesorius skaitė paskaitas Prancūzijos, Portugalijos, Belgijos, Švedijos, Lenkijos, JAV universitetuose. Jis yra mokslo monografijų ir studijų, tarptautinių publikacijų autorius ir bendraautoris, publicistinių poleminių straipsnių autorius.
Vytauto Didžiojo universitete prof. Jonas Ruškus dirba nuo 2007-ųjų – pradžioje Socialinio darbo katedros profesoriumi, Socialinio darbo instituto direktoriumi, vėliau – VDU studijų prorektoriumi. 2011–2015 m. jis buvo VDU Socialinių mokslų fakulteto dekanas.
2000 metais J. Ruškui skirta Prancūzijos vyriausybės stipendija, o 2002 ir 2004 m. – Lietuvos valstybės Jaunojo mokslininko stipendija. Mokslininkas yra dirbęs LR Studijų kokybės vertinimo centro Ekspertų tarybos pirmininku, ekspertu įvairiose institucijose ir projektuose, buvo LR Švietimo tarybos narys. Šiuo metu J. Ruškus taip pat yra žurnalo „Socialinis darbas. Patirtis ir metodai“ vyriausiasis redaktorius, Lietuvos ir užsienio mokslo žurnalų redakcinių kolegijų narys.
2018 m. profesorius apdovanotas Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. Jis taip pat yra Kauno Arkos bendruomenės, Lietuvos žmogaus teisių centro, programos „Renkuosi mokyti!“ valdybų, asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ narys.
Garbės ženklas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos aukščiausias apdovanojimas, skiriamas švietimui ir mokslui ypač nusipelniusiems asmenims pagerbti. Kandidatus gali siūlyti ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, savivaldybių administracijų, nevyriausybinių ir kitų organizacijų, įstaigų vadovai. Ženklas teikiamas nuo 2007 metų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Edukacinės komisijos įkūrimo dienos proga. Ji įkurta 1773 metų spalio 14 dieną. Pirmasis ministerijos garbės ženklas buvo įteiktas daktarei Meilei Lukšienei.