Startuoja naujas projektas – Lyčių lygybės ir lygių galimybių priemonių plėtojimas Vytauto Didžiojo universitete (LUMA)
Nuo 2024 m. lapkričio mėn. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) startavo naujas į lyčių lygybės ir lygių galimybių užtikrinimą orientuotas projektas (LUMA), truksiantis 18 mėn. Iki 2026 m. balandžio mėn. projekto komanda: projekto vadovė, Lygių galimybių koordinatorė Laura Lapinskė ir Socialinio darbo katedros profesorė bei V. Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Natalija Mažeikienė, įgyvendins veiklas, padėsiančias kurti saugią, sveiką, įtraukią, pagarba, dėmesiu ir tolerancija grįstą aplinką bei užtikrinti lygias galimybes visiems (-oms) bendruomenės nariams (-ėms) universitete.
Vienas iš pagrindinių prioritetų – lyčių lygybės užtikrinimas. Vadovaudamasi Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) rekomendacijomis universiteto mokslinink(i)ų ir ekspertų(-čių) komanda parengė Lyčių lygybės planą 2021-2025 metams. Prie institucinės lyčių lygybės politikos formavimo stipriai prisidėjo ir VDU dalyvavimas Horizonto projekte SPEAR („Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research“, Horizon H2020) 2019-2023 m.
Naujasis VDU projektas LUMA – nacionalinis tarptautinio projekto SPEAR tęsinys, užtikrinsiantis nuoseklų institucinių pokyčių lyčių lygybės ir lygių galimybių srityje siekį, priemonių įgyvendinimą, dokumentų rengimą, minkštųjų kompetencijų kėlimą bei sąmoningumo ugdymą. Projekto LUMA įgyvendinimas prisidės prie palankesnių sąlygų universitetui dalyvauti ES Horizonto programos projektuose.
Kaip teigia projekto vadovė, VDU Lygių galimybių koordinatorė Laura Lapinskė, naujajame Lyčių lygybės projekte LUMA ir toliau pagrindinis dėmesys bus skiriamas lyčių pusiausvyros užtikrinimui, antidiskriminacinės lygių galimybių politikos puoselėjimui, vertikaliosios ir horizontaliosios lyčių segregacijos mažinimui, lyčių aspekto integravimo į studijas skatinimui, diskriminacijos, mobingo, seksualinio priekabiavimo prevencijos priemonių įgyvendinimui.
Pasak projekto ekspertės, Socialinio darbo katedros profesorės ir V. Kavolio transdiscilininių tyrimų instituto vyriausiosios mokslo darbuotojos Natalijos Mažeikienės, lygių galimybių ir lyčių lygybės įgyvendinimas yra kultūrinis reiškinys, todėl pokyčiai yra daug pastangų ir laiko reikalaujantis procesas.
„Organizacinės kultūros keitimas remiasi elgesio normų, vertybių, kultūrinių nuostatų pokyčiais. Todėl instituciniams pokyčiams įgyvendinti būtina didelį dėmesį skirti personalo, tiek akademinio, tiek neakademinio, švietimui, kultūrinių nuostatų pokyčių skatinimui per sąmoningumo ir bendrųjų kompetencijų lyčių lygybės bei lygių galimybių srityje ugdymą”, – įsitikinusi N. Mažeikienė.
Minėtų pokyčių bus siekiama ne tik per kompetencijų ugdymo programų rengimą ir įgyvendinimą, bet ir planų bei strateginių dokumentų atnaujinimą, kūrimą bei įgyvendinimą, organizacinių tyrimų vykdymą, seminarų, konferencijų, forumų ir kitų dalijimosi patirtimi renginių organizavimą, vidinės ir išorinės komunikacijos lyčių lygybės klausimais vykdymą ir koordinavimą, nacionalinių partnerysčių mezgimą.
Projekto rėmuose taip pat planuojama parengti mokymų ciklą apie įtraukią kalbą ir komunikaciją, įtraukų konferencijų ir mokslo renginių organizavimą, lyčių lygybės ir lygių galimybių skatinimą mokslo politikos ir tyrimų komandų formavime. Projekto LUMA metu bus parengtas ir naujas Lyčių lygybės planas 2026-2030 metams bei įgyvendintos esamo VDU Lyčių lygybės plano 2021-2025 priemonės.
Projektą Lyčių lygybės ir lygių galimybių priemonių plėtojimas Vytauto Didžiojo universitete (LUMA) (10-040-T-0028) finansuoja Europos Sąjunga – NextGenerationEU (Programos „Europos horizontas“ akseleravimas). VDU projektą koordinuoja ir vykdo: Laura Lapinskė, VDU Lygių galimybių koordinatorė ir SMF Socialinio darbo katedros lektorė (laura.lapinske[eta]vdu.lt).