Kodėl išgėrę žmonės sėda prie vairo?

123RF.com nuotr. / Vairavimas išgėrus

Kodėl išgėrę žmonės sėda prie vairo? Į šį klausimą atsakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Psichologijos klinikos psichologė, Psichologijos katedros lektorė dr. Justina Slavinskienė. Anot jos, pastebėjus apsvaigusį žmogų, kuris ketina vairuoti, svarbu prisiminti vieną dalyką – reaguoti būtina.

Nors situacija gerėja, problema išlieka Remiantis Lietuvos kelių policijos duomenimis, pernai išaiškinta 9295 neblaivūs transporto priemonių vairuotojai. Užpernai šis skaičius siekė kone 10 tūkst. Ar tai rodo, kad alkoholį vartojančių vairuotojų šalies keliuose mažėja? Anot dr. J.Slavinskienės, vertinant tik statistinių rodiklių pokyčius – tai džiugi naujiena. „Vis dėlto, – pridūrė ji, – 9 tūkst. išgėrusių vairuotojų kelyje yra tikrai labai pavojingas skaičius. Moksliniai tyrimai rodo, kad vienas neblaivus vairuotojas kelia didžiulę riziką bei grėsmę mažiausiai dviem eismo dalyviams. Tad šie išaiškinti vairuotojai potencialiai gali sužaloti ar netgi mirtinai pražudyti daugiau kaip 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.“ Kaip pastebėjo 15min kalbinta psichologė dr. J.Slavinskienė, per pastarąjį trisdešimtmetį įvyko esminių pokyčių, sustiprinusių eismo dalyvių sąmoningumą. „Panašu, – svarstė ji, – kad įstatymai, ribojantys alkoholio prieinamumą, kartu su eismo saugumo specialistų ir policijos taikomomis prevencinėmis priemonėmis bei didėjančiomis baudomis už vairavimą apsvaigus, dalį žmonių paskatina pergalvoti savo įpročius, o kitus – atgraso nuo tokio vairavimo.“ Be to, pasak pašnekovės, didelis žmonių mobilumas leidžia susipažinti su kitų šalių eismo kultūra, patirti saugesnio ir atsakingesnio elgesio vairuojant pasekmes, o tai irgi skatina keisti elgesį. Visgi, anot dr. J.Slavinskienės, verta pripažinti kad kol kas eismo saugumas išlieka problema.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gazas/naujiena/saugukelyje-lt/kodel-isgere-zmones-seda-prie-vairo-787-1308022?copied