Ar mokame kalbėtis lytiškumo temomis su savo vaikais?

Kokios mintys kyla, išgirdus žodį „lytiškumas”? Kažkam tai asocijuojasi su seksu, kažkam su saugiais lytiniais santykiais,  dar kitiems – su religijos mokymu ar lyties suvokimu. Tikriausiai daugelis suaugusiųjų lytiškumo negalėtų paaiškinti net patys sau ar kitam suaugusiam žmogui. Natūralu, kad dažnai tėvai jaučiasi neužtikrinti dėl to, kada ir kaip apie lytiškumą kalbėti su savo vaikais.

 Žmogaus vystymasis jau nuo gimimo pats savaime apima lytiškumą, todėl jo ugdymas tampa svarbiu aspektu, padedančiu žmogui įsisąmoninti savęs ir kitų vystymosi procesą. Suvokimas apie vystymąsi yra formuojamas nuo vaikystės, todėl tėvams svarbu mokėti tinkamai suteikti teisingą informaciją vaikui.  Pabrėžtina, kad tėvai, iš vaikų sulaukę klausimų apie lytį, vengia šios temos, naudoja netikslius žodžius. Apskritai, vaikų suvokimas apie lytį dažnai formuojasi nesąmoningai, remiantis visuomenėje vyraujančia informacija bei gajais stereotipais. Mokslinio tyrimo metu, atlikto D. Wight ir D. Fullerton 2013 metais, nustatyta, kad vaikų lytiškumas formuojamas perimant socialines normas ir vertybes iš šeimos, todėl į lytiškumo ugdymą rekomenduojama įtraukti tėvus.

Lytiškumo ugdymo spragos veda į nemalonias patirtis, kurios yra siejamos su rizikingu seksualiniu elgesiu. Tinkamai ir laiku vaikui suteikta informacija gali užkirsti kelią paauglių skaudžioms patirtims, informacijos ieškojimui nepatikimuose šaltiniuose, nerealistinių lūkesčių sau ir partneriams kėlimui bei žalingų stereotipų formavimuisi. Vis tik, svarbu suteikti ne tik informaciją, bet ir ugdyti atsisakymo įgūdžius, mokyti brėžti ribas. Šie įgūdžiai ypač svarbūs, norint prevenciškai užkirsti kelią galimam seksualiniam priekabiavimui. Teigiama, kad lytiškumo ugdymas siejasi ne tik su ženkliai mažesne rizikingo seksualinio elgesio tikimybe, bet ir padeda formuoti atsakingos tėvystės įgūdžius, atsakingą lytinį elgesį, darnius ir brandžius tarpasmeninius santykius, vertybines nuostatas ir prisideda prie vaiko fizinės, psichinės, socialinės gerovės bei sėkmingo funkcionavimo.

Vaikui besivystant, skirtinguose raidos etapuose jis neišvengiamai susiduria su lytiškumo raiška. Kai kurie klausimai ar elgesys vaikui kyla natūraliai, tačiau tinkama reakcija į juos – suaugusiųjų atsakomybė. Žinoma, kad vaikams dar iki 4 metų yra būdinga savotiška lytiškumo raiška, atsispindinti savo lytinių organų tyrinėjime, smalsume matyti nuogą žmogaus kūną. Šiek tiek vėliau, vaikui esant nuo 4 iki 6 metų, būdinga liesti savo lytinius organus, vartoti  kūną apibūdinančius žodžius, net ir nežinant jų prasmės. Iki 6 metų amžiaus taip pat būdingas tyrinėjantis elgesys, noras išsiaiškinti kiek lytys skiriasi tarpusavyje, kokie ypatumai jiems būdingi. Vaikai nuo 7 metų ima domėtis seksualinio turinio informacija bei romantiniais santykiais. Suprantama, kad toks vaikų elgesys  gali būti keliantis daug klausimų tėvams. Svarbu, kad į visus kylančius klausimus vaikai gautų atsakymus iš artimos ir patikimos aplinkos. Siekiant suprasti, kaip kalbėtis lytiškumo temomis, Vytauto Didžiojo universitetas kartu su Lietuvos psichologų sąjunga kviečia dalyvauti 2022 m. balandžio 25 d. 18 val. vyksiančioje nuotolinėje diskusijoje „Kaip mums, tėvams, kalbėtis lytiškumo temomis su savo vaikais?“. Diskusiją moderuos Miglė Motiejūnė – psichologė, kartu su kolegomis įkūrusi iniciatyvą „Sąmoninga šeima“, psichologų sąjungos narė ir Vilniaus kolegijos ir LCC universiteto lektorė, vedanti mokymus bei rašanti straipsnius psichologinės sveikatos temomis. Diskusijoje dalyvaus Akvilė Giniota ir Renata Šakalytė-Jakovleva. Akvilė Giniota – VU Ugdymo mokslų instituto doktorantė ir lytiškumo ugdymo specialistė, rašanti Facebook blogą „Ne Kopūstų Vaikai“. Renata Šakalytė-Jakovleva – žurnalistė, TV ir internetinių laidų vedėja bei kūrėja. Domisi įvairiomis temomis, bet ypač socialinėmis, žmogaus teisių, psichologijos, tėvystės bei vaikų auklėjimo. Su vyru augina dvi dukras – aštuonerių Elzę ir beveik šešerių Sofiją. Diskusijos metu bus aptariama, kaip kalbėtis lytiškumo temomis, todėl visi susidomėję kviečiami užduoti jiems aktualius klausimus šioje nuorodoje: shorturl.at/lpFS6 arba sli.do platformoje įrašant kodą #280528.

Diskusija vyks nuotoliniu būdu Zoom platformoje.

Būtina išankstinė registracija: https://forms.gle/dyLGKAtzXCBDb6bu8