Patirtys ir įspūdžiai: pamokų ciklas Lietuvos moksleiviams ir mokytojams

Pasibaigus beveik du mėnesius trukusiam VDU Psichologijos katedros organizuotam pamokų ciklui moksleiviams ir mokytojams, Socialinių mokslų fakultetas kalbina vieną renginio organizatorių – Psichologijos katedros doktorantę Modestą Morkevičiūtę.

Kaip kilo idėja surengti pamokų ciklą visos Lietuvos moksleiviams ir mokytojams?

Iki šiol Psichologijos katedros dėstytojai bei doktorantai aktyviai vedė pamokas moksleiviams, skaitė paskaitas pedagogams, tačiau nesame turėję bendro katedros pajėgumus apjungiančio, mokyklų bendruomenėms skirto renginio. Apsvarstėme, kad dalintis žiniomis su mokyklų bendruomenėmis yra būtina, ypač pandemijos ir karantino metu itin aktualiomis psichologinėmis temomis. Nuo to ir pradėjome.

Papasakokite apie pamokų ciklo turinį – kuo jis išskirtinis?

Pirmiausia, turinį planavome ne tik moksleiviams, tačiau ir pedagogams. Pastebėjome, jog dažniausiai tokio tipo renginiai orientuoti į vieną konkrečią tikslinę grupę. Kilo mintis vienu metu turinį siūlyti platesnei mokyklos auditorijai. Kuomet vedėme pamokas moksleiviams, atlaisvinti pedagogai  galėjo klausytis specialiai jiems skirtų paskaitų.

Taip pat, be įvairių bendrųjų psichologinių temų, kalbėjome ir šiuo metu aktualiais klausimais – kaip tinkamai suplanuoti laiką pandemijos, karantino metu, kaip valdyti apėmusias sunkias emocines būsenas, kaip sukaupti dėmesį ir mokytis savarankiškai.

Svarstėme, kokios temos būtų įdomios ir svarbios mokyklų bendruomenėms. Siekėme atitikti tikslinės auditorijos poreikius. Manau, mums tai puikiai pavyko.

Koks turinys sulaukė didžiausio susidomėjimo?

Tokių pamokų, kurioms registravosi itin dideli dalyvių kiekiai, buvo netgi keletas. Mokiniai intensyviai domėjosi karjeros valdymo, savęs pažinimo, laiko planavimo, tarpasmeninio bendravimo tobulinimo temomis. Kalbant apie mokytojus, šie aktyviai dalyvavo lekt. dr. Jurgos Misiūnienės paskaitose apie gabių vaikų atpažinimą.

Tačiau jei reikėtų išskirti vieną didžiausio susidomėjimo sulaukusią pamoką, tai – neabejotinai dokt. Jovitos Janavičiūtės pamoka moksleiviams „Kaip mokytis, kad reikėtų mažiau mokytis?“.

Įspūdžiai, įžvalgos, emocijos praėjus renginiui – kokie jie?

Asmeniškai mane labiausiai sužavėjo Psichologijos katedros dėstytojų ir doktorantų įsitraukimas, didelis noras dalintis savo žiniomis. Pamokų cikle iš viso sudalyvavo daugiau nei 2300 dalyvių. Be šiuolaikiško, įdomaus ir tikslinei auditorijai pritaikyto, aktualaus turinio nebūtume to pasiekę. Atsižvelgiant į dėstytojų, doktorantų užimtumą ir tai, kiek pastangų, laiko kainuoja sugeneruoti netgi 50 valandų vertingo turinio, suprantu, kad katedroje turime ne tik puikių specialistų, tačiau ir geranoriškų žmonių, kurie įvertina tokių renginių svarbą bei prasmę.

Kokios ciklo ateities perspektyvos? Ar esate numatę daugiau tokių renginių?

Žinoma. Pamatę tokį susidomėjimą socialinės srities temomis, renginį tikrai ketiname kartoti. Tik šį kartą pavasario nebelauksime. Startuosime nuo pat rudens 😊