Mokslas į politiką pirmiausia turi atnešti sveiką protą ir kritinį mąstymą

LRT “Projekto Pi” laidoje apie mokslo ir politikos sąveiką kalba: Prof. Algis Krupavičius, VDU Socialinių mokslų fakulteto dekanas Europos mokslų tarybos ekspertas, Prof. dr. Jūratė Novagrockienė, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Politikos mokslų katedros vedėja, Dr. Aleksandras Abišala, Kovo 11-osios akto signataras, vadybos konsultantas, Prof. Ramūnas Vilpišauskas, VU TSMPI direktorius, Marius Skuodis, VU TSMPI doktorantas, Lietuvos banko tarptautinių ryšių departamento direktorius. TV laidą žiūrėkite: http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013673503/projektas_pi

Pasak „Projekto PI“ laidų ciklo kūrėjų, mūsų mokslo tyrėjams viešojoje erdvėje skiriama nepelnytai mažai dėmesio, tad laida siekia užpildyti šią spragą. „Mokslo naujienas“ mūsų šalyje dažnai atstoja pranešimai apie šveicarų, britų ir rumunų mokslininkų „išradimus“, – ironizuoja Rytis Zemkauskas. Šie „mokslininkai“ dažniausiai tiria tokias keistenybes kaip konjako įtaka atminčiai, šviesiaplaukių kilmę iš Čingischano, bei čiupakabrų populiaciją Meksikoje. Kas ir kokiose redakcijose kuria šias mokslo „naujienas“, nėra taip svarbu, labiau svarbu, kad šios „naujienos“ užgožia tikrą informaciją apie mokslą.“

Labai panašiai, anot R. Zemkausko, ją užgožia ir vaikiški televiziniai projektai, kur mokslas yra pateikiamas kaip smagus žaidimas – ten nuolat sprogdinama, laužoma ir griaunama, pakeliui įspėjant to nedaryti namie. Yra ir trečioji mokslo naujienų rūšis – didieji projektai išštolimų zondų, Nobelio laureatų laboratorijų ir juodųjų skylių. „Visa tai gerai ir įdomu, tačiau neretai susižavėję vandeniu Marse ar dar vienos paralelinės visatos galimybe mes pamirštame arba tiesiog nebeturime laiko pasidomėti, ką ir kokiomis sąlygomis išštiesų kasdien tiria mūsų šalies mokslininkai“, – svarsto laidos autorius.

„Būtent todėl „Projektas PI“ nusprendė visą ššį informacinį „kosmosą“ nuleisti į žemę ir pakalbėti apie mūsų tyrėjų kasdienybę. “Projekto PI” laidose apie Lietuvos mokslo problemas ir vykdomus tyrimus kalba įvairių kartų ir sričių tyrėjai: nuo akademikų iki doktorantų Vilniuje ir Londone, nuo mokslo politikos formuotojų iki Vilniaus gatvę kasinėjančių archeologų.

Projektą kuria žinomi televizijos „tyrėjai“: prodiuseris, VDU docentas Rytis Zemkauskas, socialinių mokslų daktarė Sigita Trainauskienė, operatorius Gvidas Kovėra, režisierius Ričardas Rickevičius.

„Projektas PI“ – trečiadieniais 19 val. per LRT KULTŪRĄ.